fb pixel 5 důvodů, proč byste měli navštívit fascinující kostel v belgickém Borgloonu – G.cz
Vyhledávání

5 důvodů, proč byste měli navštívit fascinující kostel v belgickém Borgloonu

Co je důležité, je očím neviditelné...

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 13.2.2018, 10:21

Existují stavby, které stačí navštívit jedinkrát v životě v rámci prohlídkové trasy uprostřed vrcholící turistické sezóny a vy víte, že podruhé k nim už cestu neztratíte. Na světě jsou však i takové architektonické skvosty, kterých se nenabažíte za celé roky a jejichž genius loci vás bude uhrančivě překvapovat téměř donekonečna.

Patří k nim především hrady, zámky a sakrální stavby, kterým dominuje jejich historická hodnota. Ve srovnání s moderními stavbami se proto neubráníme otázce, kde dělají současní architekti chybu a jestli některé stavby svou hodnotu teprve získají spolu s přibývajícím "věkem".

4 roky stará stavba kostela v Borgloonu je však důkazem toho, že i moderní architektura může mít hloubku a hodnotu srovnatelnou s historickou památkou. Architektům Pieterjan Gijsovi a Arnout Van Vaerenberghovi se podařilo vytvořit fascinující objekt kostela, který vás během jedné návštěvy uhrane hned několikrát.

1. Tradice

Na první pohled tradiční půdorys kostela je jen potvrzením toho, že "zdání klame" a na první pohled bychom nikdy neměli dát.

2. Krajina

Na rozdíl od většiny moderních sakrálních staveb, které se obvykle snaží krajině dominovat, se chytře konstruovaný transparentní kostel do okolní krajiny doslova vpíjí.

3. Blízkost

Konstrukce tvořená 100 vrstvami z ocelových plátů sice v určitých úhlech působí dojmem kompaktního celku, ale zároveň umožňuje pohled naskrz na nebe a do krajiny.

4. Napojení

Když se nacházíme uprostřed kostela, ze kterého vidíme do krajiny, máme dojem, že stojíme uprostřed toho největšího chrámu, což je svět.

5. Hloubka

Čím dál z kostela dohlédneme, tím hlouběji se můžeme ponořit sami do sebe a do svých myšlenek o universu. Vnímání času a prostoru se stává relativní. I když se prostor kolem nás zdánlivě modifikuje v průběhu celého dne a s každým počasím, reálně zůstává neměnný.

A tady máte 15 fotografií měst z ptačí perspektivy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články