fb pixel
Vyhledávání

17 fotoiluzí, k nimž nebudete potřebovat žádný Photoshop: stačí mobil a špetka vynalézavosti

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Praktický návod, jak se umělecky vyřádit a překvapit kamarády i sami sebe.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 17.6.2018, 08:00

Na první letmý pohled vypadají následující výtvory jako ‚surrealistické‘ fotomanipulace vytvořené pomocí Photoshopu nebo podobného softwarového nástroje. Na druhý, podrobnější pohled ale sami odhalíte, že to tak není – a že tyhle ‚komponované dvojfotky‘ jsou ve skutečnosti výsledkem primitivnějšího a jednoduššího procesu.

Fotograf, grafik a současně i kreativní ředitel pobočky reklamní agentury BBDO v americké Atlantě – Stephen McMennamy – sice práci s Photoshopem zvládá jistě bravurně, ale o to raději a nadšeněji si hraje s tím, že nafotí dvě zcela nesouvisející scény, z nichž vytvoří (ne)obyčejnou koláž.

„Prostě se koukám kolem sebe a přemýšlím o tom, co vidím – co by se dalo vedle sebe ‚napasovat‘ a vytvořilo to nějaký kontrastní a působivý výsledek,“ řekl McMennamy fotowebu Petapixel. „Nejsložitější na celém procesu je vyfotit dvě vybrané věci aspoň přibližně tak, aby k sobě pasovaly jak rozměrově, tak svým pozadím. A samozřejmě aby obě fotky kvalitní a ostré.“

McMennamy radí vybírat si co nejjednodušší a ‚nejčistější‘ pozadí, které nebudou na fotkách působit rušivě a umožní se plně soustředit na ‚bezešvou‘ kombinaci předmětů.

Některé snímky vyfotil ve své garáži, jiné pořídil náhodně venku na ulici, jakmile spatřil něco zajímavého a potenciálně ‚zkombinovatelného‘. „Když potřebuju k nějakému snímku další do dvojice, vyrazím ven a dřív nebo později narazím na něco, co k němu bude pasovat.“

Většinu svých raných fotek dělal normálním iPhonem, ale teď si pořídil novou zrcadlovku, aby zlepšil kvalitu snímků. Zkouší také dron na záběry z výšky.

Další fotky si můžete prohlédnout na Tumblru nebo Instagramu, jehož prostřednictvím se i vy sami můžete do tohoto projektu zapojit – koláž dvou k sobě pasujících fotek vyrobíte snadno pomocí nějakého online editoru (např. web.photocat.com, kde můžete fotky v rámečku zoomovat tak, aby k sobě předměty rozměrově pasovaly), a pak svůj výtvor opatřete hashtagem #combophoto.

Tímhle článkem jsme rozhodně nechtěli ‚poplivat‘ všechny ty různé „photoshopy“, protože se s jejich pomocí dají vytvářet bezesporu úžasné věci – ačkoli proti hovoří třeba těchto 21 zvířecích kříženců, v jejichž případě už to někdo s Photoshopem fakt dost přehnal.

Podobné články

Doporučujeme

Další články