V dětství pro spoustu z nás les znamenal jednu velkou výtvarnou dílnu. Stavěli jsme si domečky pro skřítky i obrázky ze šišek a listů. Vůbec nás přitom nenapadlo, že vlastně tvoříme umění. Proč v sobě to vnitřní dítě znovu neprobudit a nezpestřit podzimní procházku po lese sobě i těm, kteří tudy půjdou po vás?
Umělecký směr "land art" je čím dál tím oblíbenější. Vznikl v 60. letech v USA. Umělci, kteří využívají čistě přírodní materiály, většinou ty, které najdou na místě, se tak stavěli proti komerčnímu umění a chladným a svazujícím prostorám galerií a muzeí, tolik odlišných od nekonečné přírody. Land art může být křehký i monumentální, vždy je ale tvořen s respektem ke krajině, nenásilně, přirozeně, čistě a krásně. Pocit z něj je pak naprosto totožný.
Listy, bahno, šišky, kameny, větve, ale i sníh nebo třeba rampouchy, to jsou hlavní a jediné ingredience. Umělci - kterými se můžete vmžiku stát i vy - je zasazují do nečekaných souvislostí a kompozic.
Pokud se chystáte do přírody, nechte v ní svůj otisk v podobě umění. Houby už skoro nerostou, ale les má pořád co nabídnout. A vy ho můžete ještě trochu vylepšit.
A nezapomeňte si svoje díla vyfotit a ta méně pomíjivá po čase znovu navštívit. Třeba někoho, kdo půjde okolo, vaše kreativita osloví natolik, že je upgraduje. Nebo, jak se stalo mně, o kousek dál najdete nový kousek.
Podívejte se na pár ukázek krajinného umění a nechte se inspirovat. Nebo se pohledem na ně alespoň potěšte.
1. Wolfgang Buntrock
2. Sylvain Meyer
3. Andy Goldsworthy
4. Olga Ziemska
5. Cornelia Konrads
6. Richard Shilling
7. Andy Goldsworthy
8. Mirosław Maszlanko
9. Andrew Rogers
10. Ludovic Fesson
11. Richard Shilling
12. Sylvian Meyer
13. Tim Pugh
14. Cornelia Konrads
15. Bronwyn Berman
16. Patrik Proško
A TADY se můžete podívat na další tvorbu nejznámějšího landartového umělce - geniálního a světově uznávaného Andyho Goldsworthyho.