Miluje svůj Canon, své tři chytré a zábavné děti a zhmotňování vzpomínek. Při focení dospělých se snaží zachytit světlo v jejich očích a vystihnout jejich podstatu, při focení novorozenců pak trpělivě čeká, až se na jejich i tak rozkošných tvářích objeví bezelstný úsměv.
Někdy se jim snaží trochu pomoci tím, že je polechtá na nosíku nebo bradičce, ale většinou jen vyčkává, až se objeví první náznaky, že se schyluje k tomu nejsladšímu výrazu. Jakmile se jim začnou chvět oční víčka, je celkem vysoká pravděpodobnost, že se jim pusinka vzápětí roztáhne a vyčaruje vůbec první úsměv, který si pak budete moci prohlížet znovu a znovu.
1. Podle odborníků se ale opravdový úsměv objevuje až mezi čtvrtým a osmým týdnem života. Některá miminka ho zvládnou už o týden dřív.
2. Tyhle výrazy k sežrání jsou tedy spíše neuvědomělými tiky. Mimika po narození je automatická, nikoli vědomě ovládaná.
3. Novorozenci se "usmívají" především ve spánku. Jejich mimika souvisí s reflexní činností mozku v REM fázi spánku.
4. Jakmile si ale techniku usmívání osvojí, usmívají se velmi rádi. Jsou si vědomi toho, že ostatní jejich úsměvy těší.
5. Jedním z výše zmíněných reflexních výrazů je tzv. nesociální úsměv, který vzniká bez vnější příčiny.
6. Nesociální úsměv je obvykle vytvářen pohybem úst a tváří, ale nezasahuje oči a čelo. Nezdá se vám ale, že tahle miminka se smějí celým obličejem?
7. A přitom je to jen tik. Tik, který má moc roztikat biologické hodiny.
8. Tří až čtyřtýdenní miminko se usmívá vstříc lidskému hlasu.
9. Pěti až šestitýdenní pak už reaguje na lidskou tvář. Ale nikoli na konkrétní, jak by se mohlo zdát. Úsměv dokáže vyvolat i bílý list papíru se třemi dvojicemi černých teček.
Jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak vyvolat úsměv na tváři šestitýdenního dítěte je právě ukázat mu bílý list papíru s černými tečkami. Tato fáze úsměvu totiž ještě není plně sociálně podmíněna. Je to reakce na kontrastní obrázky, z nichž nejvýraznější jsou právě černé tečky na bílém pozadí.
Lidský obličej je ale pochopitelně pro dítě velmi důležitý. Děti si užívají pozitivní reakce, kterou jejich úsměvy na tečky (lidské oči) vyvolávají. Pochopí v nejjednodušší verzi zákon akce a reakce a získají zkušenost, že mohou kontrolovat události ve svém okolí. Úsměvem se tedy člověk učí... Ve třetím měsíci už ale děti reagují na konkrétní tváře a jejich úsměv je tak určen jen tomu, kdo ho skutečně vyvolal.
Cílem a vášní Sandi Ford je vytváření skvělých fotek, které jejich aktéry učiní šťastnými, kdykoli si je v budoucnu budou prohlížet. Každý klient s sebou podle ní nese jedinečný a zvláštní příběh, který stojí za to zaznamenat a navždy udržet v paměti. Její fotografie získaly právem řadu ocenění. Najdete je v mnoha knihách i na společenských webech.
Pokud se chcete pokochat dalšími fotografiemi Sandi Ford, najdete je na její webové stránce a blogu.