fb pixel Úchvatná podívaná: Astronauti ISS si tentokrát užívali víc než na halucinogenech – G.cz
Vyhledávání

Úchvatná podívaná: Astronauti ISS si tentokrát užívali víc než na halucinogenech

Následující záběry nejsou výsledkem nadměrného užívání lysohlávek ani obdobou psychedelických maleb Timothy Learyho. Jde o unikátní přírodní jev, polární záři.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 23.9.2015, 15:00

Polární záře není úplně snadno popsatelný, natož zachytitelný jev. Přesto se astronautům z Mezinárodní vesmírné stanice podařilo za pouhých 5 zářijových dní pořídit tyto unikátní záběry ze severské oblohy!

Zjednodušeně by se dalo říct, že polární záře vznikne tak, že mrak částic slunečního větru tvořený protony, elektrony a alfa částicemi letí vesmírem a na své cestě se setká s magnetickým polem Země.

Tento magnetický ochranný štít sice většinu částic odrazí dál do vesmíru, ale určitou část z nich zachytí a stočí po spirálách směrem k magnetickým pólům. Tam sluneční vítr interaguje s atmosférou a vznikne polární záře.

Na shromažďování záběrů pracovali astronauti od 7. do 12 září a ve výsledném videu jsou poskládány a zrychleny tak, že celou úchvatnou podívanou můžeme zhlédnout za necelé dvě minuty.

Kamera, která polární záři natočila, byla připevněna k pozorovacímu modulu Mezinárodní vesmírné stanice. Ten obsahuje prosklenou kupoli, z níž lze pozorovat okolí v 360stupňovém úhlu.

Vznik a původ polárních září poprvé popsal a vědecky vysvětlil zhruba před sto lety norský vědec Kristian Olaf Birkeland.

A pokud by vás tyhle vesmírné záležitosti zaujaly, TADY se můžete podívat, kolik divných věcí jsme už do vesmíru vypustili.

Podobné články

Doporučujeme

Další články