12 nejkrásnějších atmosferických jevů – G.cz
Vyhledávání

12 nejkrásnějších atmosferických jevů

Odtrhněte občas zrak od svého ajfounu a ukažte jí, co se děje na obloze.

Carrie Bradshitt
Carrie Bradshitt 27.9.2015, 12:50

1. Polární záře

moussette_aur16jul1_full Jednou z nejúžasnějších přírodních krás je polární záře. Jedná se o jasně barevné závěsy, které se pohybují a často pokrývají většinu noční oblohy.

2. Zelený paprsek

Close up of double green flash by Allen Vinson Pokud máme kliku, pak občas když Slunce mizí za obzor, můžeme pozorovat zelené světlo. Tohle světlo se může objevit jen na krátkou dobu, v některých případech jako náhlý záblesk.

3. Parhelia

20100105RomanSzpuk_VedlejsiSlunceAMaleHalo Parhelia nebo také paslunce se projevují jako dvě světlé skvrny vlevo a vpravo od Slunce. Parhelia se tvoří, když sluneční světlo prochází tenkou vrstvou ledových krystalků, které jsou buď součástí tzv.oblaku cirrus, nebo padají níže ležícími vrstvami ovzduší.

4. Oblaky mamma

flat,550x550,075,f Mamma je zvláštnost oblaků, oblíbená zejména mezi fotografy. Tvoří ji kulovité výběžky (mamma - latinsky prs), které visí ze spodní strany kovadliny bouřkového oblaku.

5. Autocumulus lenticularis

Lenticular-cloud-sunset-Patagonia-Argentina Tahle oblaka mají název odvozený od svého čočkovitého tvaru. Mohou nabývat efektních tvarů, fotografové jsou často přesvědčeni, že se jim podařilo zachytit UFO.

6. Duha

Wonder-116-Rainbow-Static-Image2 Lidé duze vždy přisuzovali náboženský význam. Vědecky byl tento jev zdůvodněn v polovině 17.století Isaacem Newtonem. Ten prokázal, že když paprsek světla prochází skleněným hranolem, láme se a vytváří spektrum barev. Z toho usoudil, že světlo je vlastně kombinací barev viditelného spektra. Kluk šikovná.

7. Koróna

mt-2003-sun-corona-normal Jeden nebo více světlých prstenců, které občas můžeme vidět kolem Slunce nebo Měsíce. Vzniká, když světlo od těchto těles prochází tenkou vrstvou oblačnosti tvořené vodními kapkami.

8. Irizace

image005836 Irizace je vlastně částečná koróna, stejně jako ona totiž vzniká ohybem světla na vodních kapkách. Projevuje se jako barevné skvrny roztroušené po oblaku nebo jako barevný lem na okraji oblaku.

9. Malé a velké kolo

ss-130612-weird-weather-06.ss_full Kolo nebo také halo je bílý prstenec kolem Slunce nebo Měsíce. Ke vzniku takového kola je třeba ledových krystalek.

10. Fata morgána

SONY DSC Zrcadlení - chcete-li. Světlo se láme při průchodu vrstvami vzduchu o různých teplotách a hustotách. Vzduch mění směř šíření světla a vytváří zkreslený, převrácený nebo zvětšený obraz v jiném místě, než je skutečný předmět.

11. Znečištění ovzduší

pt.wikipedia.org I smog je atmosferickým jevem., který ale nevzniká přirozeným způsobem, nýbrž lidskou činností. Při velmi nízké vlhkosti má znečištění podobu vrstvy kouře.

12. Sopečné oblaky

plinian Při sopečném výbuchu je do atmosféry vyvrženo obrovské množství částic popela a prachu. Ty se rozptylují kolem celé zeměkoule. Vlivem proudění ve stratosféře pak může popel a prach obíhat kolem Země i několik let.

A TADY se podívejte na 3 překrásné ponorné řeky Rumunska.

Podobné články

Doporučujeme

Další články