fb pixel 11 rad, jak v létě nafotit co nejlepší snímky – G.cz
Vyhledávání

11 rad, jak v létě nafotit co nejlepší snímky

Tygří oko? Drahokam? To je jedno, ale detail prostě zaujme
Zdroj: Foto Topi Pigula

G.cz dodává: „Je to tak snadné – zvlášť když vám poradí člověk, který fotit opravdu umí.“

Topi Pigula
Topi Pigula 21.5.2015, 16:00

1. Obzor a rovina

Teče vám moře s kopce? Už samotná tahle věta působí poněkud nepřirozeně. U krajiny se chybička mírně nakloněného horizontu dá občas přehlédnout. O to pečlivěji si ale hlídejte čáru obzoru u moře. Moře mírně z kopce působí opravdu nepřirozeně, tedy pokud se nejedná o úmysl. Pak můžete obzor schválně nahnout (diagonální kompozice) tak, aby bylo jasné, že je to záměr a nikoli nedokonalost.

2. Vyhněte se nudě

Klasický portrét typu „máma a hrad“ si zkusí všichni, ale nemělo by u toho zůstat. Když už portrét, hledejte zajímavé prostředí, které nemusí bezprostředně souviset s navštívenou památkou. Tu přece budete mít na ostatních snímcích. Nejste Japonci, abyste jen podle fotek rozklíčovávali, kdeže jste to vlastně byli.

3. Využívejte hloubku ostrosti

Víte co je clona? Tak ji používejte. Můžete s ní pomocí dobře zvolené hloubky ostrosti „vypíchnout“ fotografovaný objekt. Čím menší clona a větší zoom, tím menší hloubka ostrosti. Na snímku jsou do dlažby vlepené mince u tržiště nedaleko istanbulské Modré mešity. A našla se mezi nimi i česká „dvacka“. Podobné to bylo s rostoucím pepřovníkem na Srí Lance a lesknoucí se kapkou. Přišla mi zajímavá, a proto byla pomocí hloubky ostrosti „vytažena“ do centra pozornosti.

4. Usmívejte se na místní

Ne nadarmo se říká, že „oko je do duše okno“. Pokud budete fotit jakéhokoli živého tvora, ostřete na oko. A usmívejte se na lidi. Ke snímkům místních lidí se pak dostanete výrazně lépe a budou vyznívat mnohem přirozeněji. V tomto případě jsem mamince na thajském trhu pochválil holčičku a její mašli.

5. Zaměřte se na detaily

Detaily jsou přehlížené, ale krásné. Myslete na maličkosti, třeba na krásu květů, prstenů a hmyzu. Své fotografické portfolio tím hodně obohatíte. Ale nemusí jít jen o živé bytosti, svou úlohu splní i obyčejná káva. Tuhle jsem vyfotil v tureckém karavanseraji.

6. Nefoťte středovky

Středová kompozice je u začátečníků tou nejčastější. A řekněme rovnou, že i nejméně kreativní. Co kdybyste svůj snímek znatelně naklonili nebo objekt svého zájmu posunuli do horní nebo spodní třetiny snímku? Právě tam se totiž nachází mystický zlatý řez, který dělá fotku dokonalejší.

7. Sledujte směr pohybu

Nevypadá dobře, když běžec vybíhá ze snímku, loď z něj vyplouvá a auto vyjíždí. Rada je jednoduchá – hlídejte si, aby pohybující se subjekt měl v rámci fotky místa víc před sebou než za sebou.

8. Vnímejte kontrasty

Fotit do světlé oblohy nebo protisvětla není zrovna nejšťastnější nápad, ale i tady se dá udělat dobrá fotka. Spíše se ale pokuste dostat do snímku jiné kontrasty. Co třeba hezký/ošklivý, velký/malý, černý/bílý ...

9. Běžte blíž a nebojte se

U fotografie velmi často „blíže“ znamená „lépe“. Pokud nejste typický krajinář/krajinářka, foťte zblízka. I u krajiny se ale vyplatí mít nějaký výrazný předmět v popředí. Focení zdálky je focení tak trochu zbabělé. Seberte tedy odvahu a přistupte blíž k tomu, co fotíte.

10. Zachyťte atmosféru

Německé městečko Monchau je vlastně jeden velký turistický kýč. Možná právě proto mě zaujala obyčejná ulička s mírně stydlivou kočkou. Přesto se v něm našla chvíle se slunečnou atmosféru, kterou jsem se pokusil uchovat ve snímku. A je fakt, že vždycky, když se na něj podívám, vzpomenu si, jak příjemně jsem se tu tehdy cítil.

11. V nejhorším to svěřte automatu

Co si budeme nalhávat – když se snímek nedaří a vy už nevíte, co a jak nastavit, přepněte na automat a soustřeďte na kompozici. Focení je o člověku, o jeho vidění světa. Foťák často technickou stránku věci zastane sám, i když jen s průměrným výsledkem. Přece jen je to pouhý stroj, byť nabitý elektronikou. Ale co vyfotí, o tom rozhodujete vy.

Bonusová rada k nezaplacení – základem jsou nabité baterky

Je opravdu hloupou chybou, když vám uprostřed výletu dojdou baterky. Po každém návratu je proto strčte do nabíječky, ať jsou na další den „čerstvé“. A pokud jste v zemi, kde je jiný typ zásuvky, myslete na redukci. Ve větších turistických centrech se dají koupit, ale pokud se touláte za dobrodružstvím v odlehlejších oblastech, může být nedostatek energie pro vaše přístroje poměrně nepříjemnou komplikací.

O autorovi:

Topi Pigula je vášnivým fotografem, cestovatelem a publicistou. A taky životním šťastlivcem, protože se mu jeho tři vášně podařilo proměnit v zaměstnání. Může tak cestovat, fotit (a učit fotit) a zážitky publikovat. Fotografické kursy, které vede u nás i v zahraničí, najdete na jeho stránkách www.topi-photo.cz i na stránkách cestovní agentury Foto-trip, kterou založil a se kterou se spolu s klienty a foťákem toulá světem.

A tady je ještě dalších 9 triviálních rad, jak neudělat úplně blbou fotku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články