fb pixel 101 let a stále v pilné práci: Tsuneko Sasamoto, první japonská fotoreportérka – G.cz
Vyhledávání

101 let a stále v pilné práci: Tsuneko Sasamoto, první japonská fotoreportérka

Nikdy nesmíte zlenivět. Je nezbytné si udržovat pozitivní přístup k životu a nikdy se nevzdávat. A musíte sami na sebe tlačit. To jsou její životní kréda.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 7.11.2015, 14:50

Fotila už od mládí, profesionální fotografkou se stala ve svých pětadvaceti letech, tedy v roce, kdy začala druhá světová válka. Do ní se Japonsko svým přepadením Pearl Harboru dobrovolně zapojilo až o dva roky později.

Více než válku ale Tsuneko fotila mírové doby – před i po ní. Kromě toho, že je považována oficiálně za první ženu v Japonsku, která se stala v téhle oblasti profesionálem, je dnes také nejstarší žijící fotografkou na světě. A stále pracuje, přestože v září oslavila 101. narozeniny a podle hranice důchodového věku v Japonsku už je tedy víc jak čtyřicet let v penzi.

V současné době dává dohromady další knihu se sbírkou fotografií z celé svojí víc jak sedmdesátileté fotoreportérské kariéry.

Loni si sice nešťastnou náhodou zlomila levou ruku a obě nohy a je tak upoutána na křeslo, ale její touha fotografovat zůstala nezlomená. Tsuneko pravidelně rehabilituje a přitom fotí květiny pro projekt Hana Akari neboli Záře květin, což je pocta jejím kamarádům fotografům, kteří zemřeli.

Její poslední knihou jsou tyhle Tipy na šťastnou dlouhověkost od aktivních fotografů, kterou vydala v roce 2011 ve svých 97 letech:

Tady si můžete knihu ‚prolistovat‘:


A zde na propagačním videu ke knize ji uvidíte a uslyšíte hovořit – zvláštní, jakoby něčím připomínala českou socioložku Jiřinu Šiklovou.

A poslední video je sestřih z televizních zpráv krátce před jejími stými narozeninami, které oslavila mimo jiné i novou výstavou:

„Nikdy nesmíte zlenivět. Je nezbytné si udržovat pozitivní přístup k životu a nikdy se nevzdávat.“ říká Tsuneko Sasamoto. „Musíte na sebe stále tlačit a mít oči otevřené, abyste se mohli posunovat vpřed. To bych chtěla, aby lidé věděli.“

Mimochodem, v jejím ‚křestním‘ jménu se ukrývá několik významů – „tsune“ = stále, pořád a „ko“ = dítě , a zároveň „neko“ = kočka. Omen nomen? Příjmení ovšem říká, že „pochází z bambusové trávy“.

A na závěr ještě jiné rady a tipy na dlouhověkost od 10 nejstarších lidí světa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články