fb pixel Call of Duty: Cold War bude další akční jízda. A opět bez jakéhokoliv přesahu – G.cz
Vyhledávání

Call of Duty: Cold War bude další akční jízda. A opět bez jakéhokoliv přesahu

Zdroj: Treyarch

Call of Duty: Black Ops Cold War se v prvním teaseru tvářila, že má co říct, ale čím dál tím víc to vypadá jako kec, ať už novým trailerem, nebo chováním samotných vývojářů. Pořád to ale bude slušná akční jízda. Jako pokaždé.

Jan Studnička
Jan Studnička 27.8.2020, 11:54

Call of Duty klasika

Včera vylezl herní trailer na Call of Duty: Black Ops Cold War. Což… jsou v podstatě tři názvy hry v jednom. To se vám totiž stane, když uděláte hru Call of Duty: Black Ops zasazenou do období studené války a potom s díly 2 až 4 jdete do absurdní budoucnosti, takže když se chcete vrátit do východního Berlína a Vietnamu, musíte vytvořit název, který zní, jako kdyby Tom Clancy dostal mrtvici. Call of Duty: Black Ops Cold War. Vzdych.

Nejnovější trailer ukazuje akci koncem šedesátých i začátkem osmdesátých let, takže se už tradičně u nových Black Ops dočkáme skoků v čase. Mohli jsme vidět Vietnam, takzvanou válku s nejlepším soundtrackem, ale hlavní příběh hry se bude pravděpodobně točit kolem lovu na sovětského agenta s kódovým jménem Perseus. Veteráni série určitě se mohou těšit na staré známé jako je Mason (který možná zabil a možná nezabil Kennedyho), Woodse a starého CIA ranaře Jasona Hudsona. Akorát ho tentokrát pravděpodobně nedabuje Ed Harris, což je maličko škoda.

Ale jinak je to všechno, co by si mohl fanoušek původních Black Ops přát! Nebo… skoro všechno.

Black Ops Cold War bez příchutě

Call of Duty hry jsou obecně známé tím, že na nic nevěří, nic netvrdí a nic neříkají, nemají žádný politický postoj, žádný světonázor. A to je v pořádku, dokud děláte hru o druhé světové válce, protože můžete zaujmout stanovisko “všechno, co má hákový kříž je špatné, ostatní se snese” a funguje to. Jenže když začnete dělat hru o tom, jak bombardujete Afghánistán, bojujete s terorismem navzdory nebezpečí pro civilisty, ptáte se hráče, jestli je v pořádku mučit zajatce, případně střílet nevinné lidi pro větší dobro… tak nějaký názor přeci musíte mít!

Nikde to nebylo vidět víc než u minulého dílu, což byl reboot Modern Warfare. Je tam mise, která se jmenuje Clean House a vy postupujete se speciální jednotkou barákem uprostřed Londýna a tiše likvidujete všechno, co by vás mohlo ohrozit. Taky je tam agent CIA, který se na vlastní pěst spojí s rebely ve fiktivní blízkovýchodní zemi. Taky je tam zmíněn válečný zločin, který měli udělat Rusové, ale ve skutečnosti ho udělali Američané. A dalo by se pokračovat.

A tvůrci vám pořád budou tvrdit, že tím nic neříkají. Že jejich hra nemá na nic názor. A není politická, protože “není o konkrétních lidech nebo konkrétní administrativě”. Což je definice přímo z jednoho rozhovoru s tvůrci.

Každopádně, tentokrát to vypadá jinak. Agent Perseus je koneckonců reálná postava, v novém traileru je Ronald Reagan… První teaser na Call of Duty Cold War obsahoval jenom slavný monolog bývalého agenta KGB, který přeběhl na západ, Jurije Bezmenova. Je to řeč o tom, jak Sověti umějí rozkládat státy zevnitř. A do toho běží intenzivní hudba a nakonec se objeví nápis: KDO NEZNÁ SVOU HISTORII, JE NUCEN JI OPAKOVAT. A my jsme si u toho říkali: Co tím chcete říct?! Varujete nás před Ruskem? Bude Cold War tímhle typem příběhu? Nebo to bude varování před Čínou? Lidé už začali kreslit rovnítka mezi Bezmenovovým “rozkladem společnosti” a hnutím Black Lives Matter. A odpověď?

Nic. Víme, že BLM to není, to by si nikdo vědomě nelajznul (kromě Pepsi a Kendal Jenner) a víme, že o Čínu nejde, protože v první verzi traileru byl sekundový prostřih na nepokoje v Pekingu a na rozkaz čínských cenzorů Activision trailer stáhli a předělali. A Rusáci jsou snadným cílem série od roku 2004 čistě proto, že jsou to Rusáci.

Takže je dost možné, že se série plácá v kontroverzních tématech, aniž by reálně věděla, co s nimi dělá nebo by dělat měla… A neobstojí ani se svou “alfasamec big dick” energií, protože Číňanům stačí se zmínit a Call of Duty stáhne ocas a ukloní se. Vlastně je to celé dost smutné. Dostaneme zase jenom vyprázdněnou akční jízdu, akorát tentokrát budou všichni v osmdesátkových hadrech. Super.

Podobné články

Doporučujeme

Další články