fb pixel Bylo nebylo. Poslední z Aporveru stojí před soudem. Jaké filmy ještě budou nebudou? – G.cz
Vyhledávání

Bylo nebylo. Poslední z Aporveru stojí před soudem. Jaké filmy ještě budou nebudou?

+ DALŠÍCH 11 FOTEK + DALŠÍCH 12 FOTEK

Začátkem týdne se v médiích objevila zpráva, že po letech průtahů všemi milovaná a sledovaná komedie “Výroba nejdražšího českého traileru” dostala další pokračování. Po šesti letech od podání žaloby šli tvůrci tohoto počinu konečně před soud. Teď bude třeba zjistit, jestli šlo z jejich strany o čistou neschopnost nebo jestli šlo o tunel, vedle kterého by dostala komplex méněcennosti i Blanka.

Jan Studnička
Jan Studnička 22.7.2020, 16:40

… a špatný videoklip k tomu

Možná vám něco říká jméno Uwe Boll. Uwe Boll je otřesný německý režisér a ještě horší člověk. Udělal si kariéru na tom, že dělá jenom špatné filmy, na které se nikdo nedívá, a když jeho tvorbu někdo kritizuje, vyzve ho na souboj v ringu, případně ho obtěžuje několik měsíců na internetu.

Když se na to nikdo nedívá, jak může Uwe Boll pořád točit filmy, ptáte se? Inu, díky německé legislativě. Je tam klička, která říká, že nevydělá-li film dostatek peněz, tak za určitých okolností německý ekvivalent státního kinematografického fondu dorovná předpokládaný výdělek. Tahle dorovnávka je většinou vyšší než by Bollův film normálně vydělal, takže na tom takhle rejžuje peníze už nějaký pátek. Je tím slavný.

Filmový průmysl je totiž černá díra na peníze, které jdou jen velice, velice špatně sledovat. Proto jsou filmová natáčení tak často používána k praní špinavých peněz. Je to jeden velký chaos. Tím samozřejmě neříkáme, že film Poslední z Aporveru je pračka na peníze, na té se většinou podaří zbohatnout aspoň někomu, tady to prostě vypadá, že banda tvůrců žila v podzemí a jedenáct let zatápěla bankovkami od Fondu a České televize.

Ano, devět let! V roce 2011 se začaly objevovat první náčrty prací s tím, že by mohla být premiéra už v roce 2012. To se tedy nepovedlo, ale v roce 2013 už vypadl první trailer, který pro změnu vypadal jako videohra z roku 2001. Proložená scénámi na špatně ořezaném zeleném plátně.

V roce 2014 už Státnímu fondu kinematografie došla trpělivost a podal na tvůrce žalobu. Jen pár měsíců potom se vynořily postery, které odkazovaly na premiéru v roce 2017… a na podzim loňského roku šel film do dražby. Vyvolávací cena byla něco přes osmnáct milionů korun. Režisér Aporveru Tomáš Krejčí se ještě stihl smát, že je to stejná cena za jakou se Kolja prodával po Oscarech, ha ha ha… a od začátku týdne je před soudem.

Finální částka? Čtvrt miliardy korun. Za dva trailery a špatný videoklip.

Soudní spor

Podle státního zástupce Tomáš Krejčí společně s dalšími dvěma podezřelými uměle navyšovali cenu filmu a nezákonně čerpali dotace. Sám Krejčí obvinění z dotačních podvodů odmítl a tvrdil, že spousta věcí, za které se zaplatilo z peněz Fondu, byla investována do filmu a že “on je viděl”.

Jeho obhajoba stojí pravděpodobně z velké části na tom nepřiznat úmysl. Tvrdí tedy, že je finančně zruinovaný, v exekuci, prý do filmu narval všechny své vlastní peníze a do toho trpí bipolární poruchou. Což nezní až tak nepravděpodobně (drahé jako Kolja, ha ha há), ale taky je to klasický manévr, jak si nechat snížit výši trestu. Jenom za Fond a Českou televizi v tom teď pánové létají za necelých padesát milionů korun.

My pro vás budeme samozřejmě celou kauzu sledovat, protože nás baví taky jako vás. Ale nejdřív se podíváme na další filmy, na které se už pár let těšíme a nevíme jestli budou nebo nebudou. Najdete je v naší galerii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články