fb pixel Bylo, nebylo… aneb Příběh tří pohádkových princezen, které skutečně žily! – G.cz
Vyhledávání

Bylo, nebylo… aneb Příběh tří pohádkových princezen, které skutečně žily!

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

K Vánocům neodmyslitelně patří i pohádky. Princové na bílých koních, kouzelné bytosti, čarodějnice a nádherné princezny, povětšinou v nesnázích. Možná jste však netušili, že svět pohádek není od toho našeho reálného až tak vzdálený. Alespoň příběh tří známých hrdinek je založen na skutečných ženách historie, jejichž život vyhasl velmi brzy.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 16.12.2020, 09:34

Statečná Pocahontas

Pocahontas, pohádkový příběh o nezávislé ženě, která se o sebe umí postarat, a dokonce je to ona, co statečně zachrání svého milého před jistou smrtí. Jak to ale bylo ve skutečnosti?

Matoaka, která se narodila kolem roku 1596, byla dcerou Powhatana, mocného náčelníka kmenového národa. Pocahontas byla pouze její dětská přezdívka, která znamenala „nezbedná/hravá“. V roce 1607 dorazili na indiánskou půdu kolonisté spolu s Johnem Smithem, kterému v té době bylo 27 let.

Podle legendy zachránila indiánská princezna zajatého Smithe, když zabránila svému otci popravit jej položením vlastní hlavy na hlavu zajatce. K tomu však ve skutečnosti nedošlo, ačkoliv to sám Smith takto vyprávěl.

Když bylo Pocahontas kolem 13 let, její otec řekl, že je už dost velká na to, aby se vdala. O pár let později, když vypukla válka mezi kolonisty a indiány, se dívka stala rukojmí Angličanů. Ti ji chtěli vyměnit za své zajaté muže, zbraně a jídlo. Její otec však neposlal ani polovinu výkupného, a tak dívka zůstala uvězněná.

Někteří tvrdí, že byla Pocahontas svými zajatci znásilněna, jiní však soudí, že by si to Angličané netroufli. Dívka už se nikdy ke své rodině nevrátila. Angličané ji pokřtili a dali jí jméno Rebecca. V dubnu roku 1614 se sedmnáctiletá Pocahontas provdala za majitele tabákové plantáže, Johna Rolfea, kterému porodila syna Thomase. Svazek byl považován za důležitý krok k obnovení dobrých vztahů mezi kolonisty a indiány. Zavládl tak smír.

V březnu 1617 vyplula Pocahontas s manželem a synem do Virginie. Ale po cestě těžce onemocněla. Někteří spekulují, že ji postihla tuberkulóza, zápal plic, úplavice nebo neštovice, jiní věří, že byla otrávena. Krásná indiánka zemřela ve věku 20/21 let.

Plachá Sněhurka

Ruku na srdce, kdo z vás nikdy neslyšel pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících. Podle německých vědců byl příběh inspirován osudem hraběnky Margarete von Waldeck (1533–1554), která byla považována za jednu z nejkrásnějších bavorských šlechtičen 16. století.

Když bylo tmavovlasé krásce se sněhobílou pletí pouhých šestnáct let, vyhnala ji macecha Katharina von Hatzfeld z domu. Mladá dívka se usadila v Bruselu, kde se zamilovala do španělského prince a budoucího krále Filipa II. Margaretině nevlastní matce však prý tento vztah nebyl po chuti, ale nejen jí.

Život v belgické metropoli však netrval dlouho. O pár let později Margarete velmi vážně onemocněla. Někteří se domnívají, že byla otrávena, zakousla se snad do šťavnatého jablka? To asi ne.

Bohužel k happy endu nedošlo. Nepřijel princ na bílém koni, aby ji polibkem probudil z mrtvých a nežili spolu šťastně až do konce. Margarete zemřela v pouhých 21 letech.

Ale počkat, co ti malí pohádkoví mužíčci? Vysvětlení je velmi jednoduché.

Margaretin otec, Filip IV., vlastnil měděné doly v kopcích Waldecku. Prostory v šachtách byly často tak malé, že se přes ně mohly dostat pouze děti. Vzhledem k druhu práce byly vážně deformovány, takže se o nich často hovořilo jako o trpaslících.

Bojovnice Mulan

První zmínky o statečné čínské bojovnici jsou zachyceny v básni Balada o Mulan sepsané za vlády dynastie Wei. Podle historických spisů znělo dívčino celé jméno Mulan Chua a žila někdy mezi 4.–6. stoletím.

Dívka byla vychovávána trochu netradičně. Zatímco matka ji učila vyšívání a vaření, její otec ji naučil bojovému umění, střílet z luku a zacházet s mečem. Místní kluci si tedy na Mulan moc nedovolovali, pokud nechtěli přijít k úrazu.

Její dobrodružství začalo v den, kdy do vesnice přijeli císařští poslové, aby oznámili, že každý muž schopný bojovat musí pomoct ve válce s mongolskými nájezdníky.

Mulan se rozhodla vstoupit do armády místo svého starého a nemocného otce a mladšího bratra. Její rodina na ni byla velmi pyšná. Dívka strávila mezi bojovníky dlouhých 12 let, během kterých se z ní postupně stala národní hrdinka.

Po skončení války se mladá žena vrátila domů… Když se pak sešla se svými přáteli z armády, všichni byli překvapení, že si po celou dobu nevšimli, že je mezi nimi krásná žena.

To jsou osudy, co? To by ani jednu z těchto mladých krasavic nenapadlo, že jejich pohnuté životní osudy zaujmou natolik, že se o nich začnou vyprávět pohádky a točit filmy. Která z princezen, jejichž příběhy pro vás zpracovala naše kolegyně z redakce Extra.cz Tereza Abazid, vás nejvíce zaujala?

Podobné články

Doporučujeme

Další články