fb pixel Byl Charles Manson génius zla, nebo neschopný idiot? Vraždil, aby si zachránil kůži, říká dokumentarista – G.cz
Vyhledávání

Byl Charles Manson génius zla, nebo neschopný idiot? Vraždil, aby si zachránil kůži, říká dokumentarista

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

„Charlie Manson, kterého jste si vytvořili, to nejsem já, to na mě neházejte,“ řekl jednou Charles Manson přímo do kamery. A přestože Manson řekl do kamery velkou spoustu šílených věcí, v tomhle má tak trochu pravdu. Za těch necelých padesát let, které strávil za mřížemi, jsme si my jako morbidní společnost posedlá pomatenými zločinci, vytvořili kolem Mansona kult daleko větší a v určitém smyslu mnohem znepokojivější, než byla jeho slavná Rodina. Jenže se zdá, že stejně jako jeho Family i my trpíme bludem.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.6.2020, 13:05

Poslední interview

Manson zemřel v listopadu 2017 ve svých třiaosmdesáti letech. Za těch několik desetiletí, která strávil za mřížemi, rozdal několik „senzačních“ rozhovorů. Při některých byl děsivý, při některých byl klidný a vyrovnaný. Při některých mluvil nesrozumitelným blábolivým jazykem, někdy vyhrožoval. Postupně tvrdil, že vynalezl Boha, že na Floridě žije černý Ježíš, že by dokázal zabít člověka myšlenkou a ať se nebojíme, že jeho děti jednou přijdou.

Ale jednu věc opakoval pořád a pořád a pořád dokola. Že je nevinný. Že nikdy nikoho nezabil. A že nikomu žádnou vraždu nepřikázal. To zcela určitě pravda není, ale taky asi nebude pravdivá ta image, kterou jsme si všichni kolem Charlieho vytvořili. Ta aura ďábelské přítomnosti, vůdce kultu a kriminální mastermind, něco mezi Hitlerem, Ježíšem a Hannibalem Lecterem… to taky rozhodně není pravda.

Po letech zkoumání historických pramenů a zpovídání lidí teď sestavuje reálnou verzi toho osudného léta v roce 1969 James Buddy Day, tvůrce několika true-crime televizních pořadů a autor nově vydané knihy Hippie Cult Leader: The Last Words of Charles Manson. Provedl s Mansonem interview v roce 2017. A je tedy poslední člověk z venkovního světa, se kterým nechvalně proslulý Charlie mluvil.

Obchody s drogami

OK, pojďme se v příběhu zorientovat. Naše verze v podstatě začíná v červenci 1969. Mansonovic Rodina žije na ranči Spahn společně s dealerem drog Texem Watsonem. To je ten, kterému pes Brada Pitta rozerve rozkrok. Není úplně členem sekty, ale má k nim velice blízko.

Pohodu naruší telefonát od někoho, kdo se jmenuje Bernard Crowe. Afroameričan a dealer. Crowe řekne Mansonovi, že ho Tex Watson obral při obchodu a že jestli nedostane svoje prachy zpátky, zabije všechny lidi na ranči. Manson nemá jinou šanci, než jít urovnat dluhy s Crowem, dojde k hádce, k souboji a Manson střelí černého dealera do břicha. Prchá zpátky na ranč a domnívá se, že za sebou nechal mrtvého Afroameričana. Crowe nakonec přežil, ale Charlie ho považoval za mrtvého.

Najednou má Manson dva problémy. Jednak se bojí, že si pro něj přijdou Černí panteři, protože zabil černocha. Zadruhé, bojí se, že ho někdo z rodiny práskne policii. Jako řešení na první problém pozve na ranč motorkářský gang, který se jmenoval Straight Satans. Výměnou za nocleh a příležitost užít si s holkama ze sekty mají ranč chránit před Černými pantery. Co se potenciálního práskače týče, Manson má jasno. Každý z rodiny musí spáchat zločin, to je přivede blíže k sobě. Nikdo už se pak neodváží jít na policii.

Sudy s prachem jsou nachystané, teď stačí, aby někdo škrtl sirkou. A ten někdo se jmenoval Bobby Beausoleil.

Zemřela, protože LSD nemakalo

Beausoleil byl členem sekty, rádoby motorkář, který chtěl zapůsobit na gang Satanů. Takže když se sháněli po drogách, řekl jim, ať se na něj spolehnou. Pořídil zásoby meskalinu od studenta Garyho Hinmana. Nicméně meskalin nechtěl motorkářům makat, takže aby Beausoleil neztratil tvář, musel si to jít s Hinmanem vyříkat. Opět došlo k souboji, oba muži skončili zranění, ale Beausoleil se nehodlal vzdát, takže si zavolal posily. Rodina pod Mansonovým vedením Hinmana okradla, Charlie sám údajně vzal Hinmana po obličeji konfederační šavlí a vzal roha. Beausoleil se nicméně obával, že ho jeho starý obchodní partner práskne, takže Hinmana ubodal k smrti.

Aby ze sebe svedli stopu, Rodina napsala krví nápisy na stěnu. Political piggy například. Taky černou kočičí tlapu, aby zadělali Černým panterům na problémy, protože paranoidní Charlie měl pořád pocit, že po něm jdou. Beausoleil pak na policii vypovídal, že viděl z místa činu ujíždět dva Afroameričany.

Poldové mu to ale nesežrali, takže 6. srpna Bobbyho Beausoleila zatkli. Manson se pochopitelně bál, že začne mluvit a s Watsonem dali dohromady plán, jak dostat člena Rodiny ven. Stačí spáchat vraždu, která bude stejná jako ta, za kterou je Beausoleil zatčen. Pak ho budou muset pustit! To se Charliemu hodilo do jeho plánu „každý z rodiny musí spáchat zločin“, takže jeho věrní vyrazili ještě tu noc. Do domu hudebního producenta, na kterého měl Manson pifku, protože odmítl vydat Charlieho album. Terry Melcher ale svůj dům prodal pár měsíců předtím. Romanu Polanskému a jeho ženě.

Tu noc tedy umřela Sharon Tate a všichni, kdo se nacházeli v domě. O pár nocí později udeřili na residenci La Bianca. James Buddy Day, autor knihy, se domnívá, že cíl nebyl zvolen náhodně, ale že Manson vybral někoho, o kom předpokládal, že bude mít dost peněz, které může ukrást, protože měl za patami pořád naštvaný motorkářský gang.

O pár měsíců později policie zatkla několik členů Family kvůli podezření z krádeže auta a jedna dívka z Rodiny, která měla pocit, že ji její spoluvězeňkyně v cele dostatečně nerespektuje, vyklopila, co má za sebou. Její kolegyně si všechno pozorně vyslechla a práskla ji policii výměnou za snížení trestu.

Rodina skončila v base. A zbytek… už je historie.

Mastermind, nebo idiot

Charles Manson i po své smrti vrhá dlouhé stíny. Někdo ho vnímá jako odvrácenou stranu hippie hnutí, Quentin Tarantino ho vnímá jako člověka, co zavraždil Hollywood a hippie hnutí s ním. Dokumentaristé na History Channelu ho prodávají jako ďábla, který dokáže několika slovy ovládnout mysli lidí a udělat z nich krvelačná monstra. Ale když se podíváte na nějaké interview, vypadá to spíš, že Charles Manson byl blábolivý blázen. Vždycky byl. Blb, který kvůli prachům, drogám a naprosto debilnímu plánu navezl celou svou sektu prosťáčků do série vražd.

Kdo si myslíte, že bude žít na nepoužívaném filmovém setu? Génius zla, nebo sjetý idiot?

Podobné články

Doporučujeme

Další články