Bydlení je čím dál tím dražší. Dočkáme se zlevnění, nebo budou ceny jen dále růst? – G.cz
Vyhledávání

Bydlení je čím dál tím dražší. Dočkáme se zlevnění, nebo budou ceny jen dále růst?

Nejdražší bydlení je v Praze a zde se bude i nejvíce zdražovat do budoucna. Ani menší města a periferie se ale tomuto trendu nevyhnou.
Zdroj: Profimedia.cz

Pokud se poohlížíte po vlastním bydlení, nejspíše jste si všimli, že sehnat nový byt není nic levného. Ceny za byty v nové výstavbě stále rostou, v Praze a velkých městech markantněji, ale trend můžeme pozorovat po celé republice. Skutečnost potvrzují i jednotliví developeři, kteří se starají o výstavbu nových bytů. Budou ceny nadále růst, nebo se dočkáme zlevnění?

Jan Palička
Jan Palička 4.5.2017, 07:41

Uvažujete, že si koupíte nový byt? Pak se připravte na to, že to nejspíše bude náročné pro vaši peněženku. Ceny nových nemovitostí totiž neustále stoupají. Nejviditelnější je to v Praze, kde sehnání bytu s cenou pod 50 tisíc korun za metr čtvereční je už téměř nemožné. Průměrná cena za metr čtvereční je v současnosti na zhruba 72 tisících. Podle jednotlivých developerů má trend růstu cen trvat i nadále a na zlevňování je tak zbytečné se těšit.

Odpovědět na to, zda se bude zlevňovat není tak jednoduché. Na území Prahy musíme nicméně brát v úvahu fakt, že výstavba je omezená, a na trhu nových nemovistostí tak bude daných nemovistostí nedostatek. Vyšší poptávka s sebou pak logicky nese nárůst cen,“ říká obchodní a marketingový ředitel společnosti Neocity Michal Šiller. Podle něj se růst cen brzy citelně projeví nejen v Praze a velkých městech, ale i na periferiích.

Jelikož bydlení ve městech bude nedostatek a pro mnoho lidí bude cenově nedostupné, vzroste poptávka i po bytech mimo města, ale s dobrou dopravní dostupností. To s sebou opět přinese zdražení. „Je to jen otázka času než na to i tyto lokality zareagují a začnou hledat své cenové optimum,“ potvrzuje Šiller.

Stejně tak lze podle Šillera očekávat i zdražování starších bytů, které budou prodávat jejich současní majitelé. „I second-hand vždy reaguje na ceny nových bytů, sice se zpožděním, ale většinou trend dříve či později dorovnává,“ vysvětluje Šiller a dodává, že staré byty sice zůstanou levnější, ale poměr ceny nových a starých bytů bude i nadále zachován.

Ceny bydlení dále podle Šillera ovlivní i další dva významné faktory – tím prvním jsou změny v podmínkách poskytování hypoték, druhým pak bude předpokládaný pokles výstavby jako takové. „Praha sice pokračuje se starým územím plánem, nový měl být odsouhlasen už v roce 2015, niméně odložil se na rok 2020 a ani ten není definitivní. Do toho se prodlužuje i schvalovací proces. Sice se plánuje novela, která ho má zjednodušit, ale veřejnost je k ní značně skeptická,“ dodává Šiller.

O nevýhodách bydlení v satelitních městečkách si můžete přečíst ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články