4 netradiční víkendy v okolí Prahy – G.cz
Vyhledávání

4 netradiční víkendy v okolí Prahy

…protože nápadů na nové způsoby trávení volného času není nikdy dost.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 8.8.2017, 07:00

O víkendu se dá koukat na televizi, sedět v hospodě, jet na chatu, číst si... Jenže to jste už dělali stokrát. Naštěstí přemýšlíme za vás. Co zkusit třeba tohle?

1. Zažijte venkov

Jak to chodívalo v době našich babiček? Dozvědět se to můžete při pobytu na středočeské vesnici. Seznam usedlostí, ekofarem a venkovských domů, jejichž majitelé nabízejí agroturistické pobyty, najdete na informačních stránkách www.ubytovani-na-farme.cz nebo www.kis-stredocesky.cz. Tady jsou tři ochutnávky:

A. Osada Buchov je součástí turistické oblasti mezi Benešovem a Vlašimí pod bájnou středočeskou horou známou jako Kraj blanických rytířů. Dnešní usedlost je stará asi dvě stě let. Její dnešní součástí je i malé hospodářství na principech agroturistiky s důrazem na návrat k principům tradičního venkovského života. V Buchově se tak zabývají třeba revitalizací rybníků, výsadbou alejí, údržbou historických cest nebo kurzy tkaní a předení. Hosté mohou jen tak odpočívat, nebo se zapojit do chodu venkovského stavení.

B. Statek Adámek najdete v Čelině u Nového Knína v kopcovité krajině středního Povltaví a v bezprostřední blízkosti Slapské přehradní nádrže. Zdejší apartmány nabízejí nejen příležitost nahlédnout do chodu tradičního zemědělského hospodářství, ale také možnost zakoupit suroviny pocházejících přímo ze statku (maso, zelenina, ovoce, vejce, brambory, mléko). Na statku jsou k vidění krávy, ovce, kozy, drobné hospodářské zvířectvo.

C. Farma Hedecko leží v Břežanech u Kralovic nedaleko Rakovníka. Jde o rodinný statek, nabízející ideální podmínky k nahlédnutí do koloběhu vesnického života během celého roku. Můžete tu pomáhat ve stáji, jezdit na koni, rybařit na soukromém rybníku nebo se vydat na výlet do malebného údolí říčky Javornice. Děti tu najdou ovce, kozy, prasátka a další domácí zvířata.

Co zažijete: pomalý rytmus venkova před sto lety.

Více: www.buchov.cz, www.statekadamek.cz, www.farma-hedecko.cz

2. Ochutnejte lokální potraviny

Jablka z Nového Zélandu? Brambory z Polska? Proč, když si můžete pochutnat na těch domácích? Potraviny s lokálním původem jsou nejen přátelské k životnímu prostředí, ale i zdravější. Když totiž můžete vystopovat konkrétního zemědělce, který je vypěstoval, máte jistotu, co jíte. Ale hlavně je za nimi příběh člověka, který investoval svůj čas a zkušenosti, abyste nasytili žaludek.

Nejzajímavější je, když si pro brambory, cibuli, maso nebo sýry zajedete k nějakému konkrétnímu středočeskému sedlákovi a koupíte je "ze dvora". Seznámíte se s majitelem statku, popovídáte si, prohlédnete si statek… Nejbližšího sedláka si snadno najdete na www.nalok.cz/farmy. Další možností jsou farmářské trhy, které se pravidelně konají v řadě středočeských měst. Máte tak větší výběr, můžete se procházet mezi stánky, ochutnávat… Trhy vám tak kromě potravin nabídnou i další rozměr v poznávání středočeských měst.

Co zažijeje: výjimečnou chuť lokálních potravin a dobrý pocit, že se chováte ekologicky.

Více: www.pojizerskefarmarsketrhy.cz, www.polabskefarmarsketrhy.cz, www.dobrichovicketrhy.cz, www.melnicketrhy.cz

3. Vydejte se do středověku

V Ostré u Lysé nad Labem se v historické vesničce Botanicus můžete seznámit se staročeskými řemesly (dráteník, hrnčíř, provazník, mýdlař, svíčkař nebo papírník). Jejich výrobky si pak spolu s přírodní kosmetikou zakoupíte na středověkém tržišti a projdete se v rozsáhlých bylinných zahradách. Najdete tu zahradu klášterní, orientální, kuchyňskou, bylinnou, produkci levandulí i přírodní bludiště a labyrinty.

Každoročně se v Ostré koná i řada speciálních slavností, doprovázených programem historických hudebníků, divadel, sokolníků a tanečníků. Při jejich sledování se můžete občerstvit bylinnými sirupy a čaji, medovinou, kořeněnými víny nebo třeba pohankovými plackami s medem.

Co zažijete: kompletní seznámení s životním stylem našich předků ve středověku.

Více: www.botanicus.cz

4. Vezměte děti za zvířaty

V Milovicích najdete rodinný park Mirákulum. Děti si tu užijí zábavu třeba na hradě, v lanovém centru, na velké trampolíně, na obřích houpačkách nebo v bludišti. A také v minizoo, kde se na ně těší zhruba dvacetihlavé stádo minioslíků, holandských minikoz a Quessanských ovcí. Další zvířata obývají lesní minizoo. Vedle stáda daňků tu čekají liška, jezevec, výr a další savci a ptáci ze Záchranné stanice v Pátku u Poděbrad.

Chcete dětem ukázat exotičtější zvířata? Vezměte je do ZOO v Chlebech u Nymburka, kde je k vidění rozsáhlá sbírka živočichů ze všech kontinentů. Pokud je to možné, dostanete se tu s nimi do blízkého kontaktu.

Co zažijete: úsměv vašich dětí

Více: www.mirakulum.cz, www.zoochleby.cz

A TADY se podívejte na deset divných věcí, které Češi provozují ve volném čase.

Podobné články

Doporučujeme

Další články