Smetana, Svoboda a Brezina: kdo je více žena? – G.cz
Vyhledávání

Smetana, Svoboda a Brezina: kdo je více žena?

Zapálí Teska Tesco? Vystřelí Bakala Gaga oko?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 18.3.2015, 13:00

Server Novinky.cz zveřejnil pozoruhodný rozhovor s ředitelem Ústavu pro jazyk Český Karlem Olivou. Rozebírá v něm příjmení náměstkyně ministra zdravotnictví Lenky Teska Arnoštové, náměstkyně ministryně práce Zuzany Jentschke Stöcklové, exministryně Karolíny Peake, střelkyně Kateřiny Emmons a moderátorek Emmy Smetana a Petry Svoboda. Všechno to jsou dámy, které okatě pohrdají přechylovací českou příponou –ová.

Potkali jsme Emmons

Protože je Oliva inteligentní a vzdělaný pán, mezi řádky si z nich dělá příjemně intelektuálním způsobem legraci. Jak ta divná nečeská jména třeba skloňovat?

„Říct ‚dal jsem tu knížku Smetaně‘ mi připadá trošku zvláštní. A kdybych napsal, že někdo někam šel s Eliškou Kaplickým, bylo by to hodně divné,“ říká Oliva. „Třeba věta: ‚Potkali jsme Emmons.‘ zní divně, vždycky tam musí být nějaký příznak ženskosti. Může se totiž také stát, že ta věta přestane dávat smysl.“

Nepřechýlené Češky považujeme za nafoukané blbky, které se prostě jen chtějí za každou cenu odlišit.

U cizinek nepřechylování jakž takž chápeme – dodáváme k tomu. Lady Gagaová by vypadalo dost divně a Hillary Clinton se opravdu nejmenuje Clintonová. Ale v Česku je přechylování ženských příjmení staletá tradice a nepřechylování přihlouplá móda.

Když chcete ve společnosti vyniknout, máte dvě možnosti. Buď budete tvrdě makat a někam to dotáhnete, takže si vás lidi začnou vážit a uznávat vás. A nebo se něčím vnějškovým odlišíte od ‚davu‘. Začnete nosit křiklavé oblečení, potetujete si ksich, narvete si do obočí a rtů piercingy...

Hlupák Hérostratés

Pokud jste žena, začnete užívat nepřechýlené příjmení. V Česku to zní tak neobvykle! Zvlášť pikantní to je v případě, že nafoukaná blbka byla už vaše matka, a dala vám nějaké ‚exotické‘ a ‚výjimečné‘ křestní jméno. V dospělosti se pak můžete jmenovat třeba Brigitta Bumbrlíček, Jeanetta Babinský nebo Ornella Šoustal.

Víme ale o ještě účinnějším způsobu, jak vyniknout. V tureckém Efesu kdysi stával chrám bohyně Artemis, který byl pro svou krásu řazen mezi starověkých sedm divů světa. V roce 356 před Kristem ho zapálil „hlupák Herostrates, aby se dostal do novin a školních čítanek“, jak píše Jaroslav Hašek v úvodu ke Švejkovi. K paličství i k jeho motivu se hrdě přiznal, čímž inspiroval zástupy „zločinců pro slávu“ stižených tzv. hérostratovským komplexem. Například Davida Chapmana, vraha Johna Lennona (prosinec 1980), který později řekl: „Chtěl jsem se stát důležitým. Byl jsem Nikým a cítil jsem, že zabitím Lennona se konečně stanu Někým.“

Jak se dostat do Blesku?

Emma Smetana, Eva Svoboda, Michaela Bakala a další ženy, které se chtějí ‚odlišit‘ a proslavit, by na to teda měly jít jinak. Nepřechýlená příjmení jsou trapná, ale co třeba zapálit Národní divadlo nebo zastřelit prezidenta? Pak by se o nich teprve mluvilo, panečku! A i do Blesku by se dostaly!

Anketa

Jste pro přechylování, nebo proti. Konkrétně: líbí se vám více Emma Smetana, nebo Emma Smetanová?

Anketa se načítá...

Jmenujete se nějak podobně? Máte nepřechýlené příjmení? Zjistěte, kde jste a kolik vás je – TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články