Psí selfie jsou nesmysl, ale fotky psích čumáků zblízka jsou neskutečně roztomilé!

Obrázek uživatele Radek Kovanda
16.06.2017, 07:45

Nejsou to ve skutečnosti žádné „čumáky“, nýbrž „nosní houby“. A to na povrchu nejsou prasklinky, nýbrž „krenulace“, což latinsky znamená „cimbuří“. Ty zvětšují citlivou plochu psího nosu – pardon, houby. ​

Psi si navzájem očichávají zadní část těla, aby zjistili, co psí protějšek jedl, zda je to kluk nebo holka, jak přátelsky je naladěn a jestli už se někdy předtím setkali. Jako když si čtete něčí charakteristiky na profilu online seznamky.

dog-nose1dog-nose2

Čich je u psů primárním smyslem pro získávání informací o okolí, něco jako oči u lidí.

dog-nose3

Čichová oblast v psím mozku je cca čtyřicetkrát větší než v mozku lidském.

dog-nose4 dog-nose5

Že je psí čich citlivější než lidský, není pro nikoho z nás asi nic objevného. Ale dá se přesně spočítat, kolikrát víc je citlivější? Na to se erudované odpovědi liší, a to dosti značně: údajně je citlivější tisickrát až desetimilionkrát.

dog-nose6 dog-nose7

Jisté je, že zatímco člověk má cca 5 milionů Bowmannových čichových žláz, psi jich v závislosti na plemeni mají 125 až 300 milionů.

dog-nose8 dog-nose9

Někteří lidé dokonce tvrdí, že pes má v nose důležité energetické centrum, tzv. čakru. Pravdou bezesporu je, že nos (houba) je nejcitlivější a nejchoulostivější částí psího těla.

dog-nose10 dog-nose11

Zvlhčující hlen produkovaný žlázami pod povrchem nosní houby pomáhá zachycovat pachy...

dog-nose12

... a proto si psi nosní houbu olizují: zaprvé tím vůni analyzují i v ústní dutině (čich a chuť jsou totiž jen dva různé ‚vstupní kanály‘ stejného smyslu, a to i u lidí), zadruhé vyčistí povrch od předchozího pachového nánosu, aby mohli lépe vnímat další vůně.

dog-nose13 dog-nose14 dog-nose15

Psi mají v nose zvláštní olfaktorické skulinky, v nichž zadržují pach tak dlouho, dokud jej kompletně nezanalyzují.

dog-nose16

Proto také psi často při očichávání neznámých ‚zajímavých‘ věcí zprudka vydechují nosem (funějí / frkají) – někdy se totiž čichová analýza nepodaří hned napoprvé, načež je třeba kompletně vyprázdnit nozdry a nasát do nich nový pachový vzorek.

dog-nose17

A ještě se podívejte, čím někteří lidé zakrývají svým psům jejich houby, protože jim to buďto připadá děsně cool, nebo protože to jiní chytří lidé takhle navrhli a odhlasovali: 6 nejúchylnějších psích náhubků (vidíte, jsou to opravdu houby, ne čumáky).


Komentáře

Doporučeno pro vás