fb pixel
Vyhledávání

Počítačové hry jako obživa: Jak šel čas s profesionálním PC gamingem?

Zdroj: olafurandri.com

Píše se rok 1978 a na trhu počítačových her se objevuje japonská videohra Space Invaders, která se stává hitem a posléze kultem. O dva roky později se koná první národní turnaj ve hraní této hry, který je sponzorovaný firmou Atari. Ze zábavy se pomalu a jistě stává byznys. Jaký vývoj zažilo profesionální hráčství počítačových her?

Martin Miko
Martin Miko 25.6.2017, 07:57

Prvního videoherního turnaje ve Space Invaders se zúčastnilo více než 10 000 fanoušků. Vítězem se stal středoškolský student Bill Heineman. Stal se tak zároveň prvním člověkem na světě, který vyhrál oficiální soutěž ve hraní videoher. Hraní her se stává z koníčku téměř sportovním odvětvím. Skupinky lidí se totiž pravidelně setkávají, společně trénují a sdělují si mezi sebou tipy a triky. Vytváří tak subkulturu zvanou e-sport neboli progaming.

Střílečka o Ferrari

Oficiálně se termín e-sport začal používat až kolem roku 2001 jakožto souhrnné označení pro hraní her v režimu pro více hráčů. Avšak spouštěcím momentem, který se uvádí jako zásadní v historii popkultury, je dnes již legendární turnaj ve hře Quake, který se konal na veletrhu Electronic Enterteinmant Expo v roce 1997. Jeden z tvůrců hry John Carmack do tohoto turnaje vložil hlavní cenu a to své červené Ferrari 328 GTS z roku 1990 v hodnotě 55 tisíc amerických dolarů. O Carmackovo Ferrari bojovalo téměř 2 000 hráčů. Paradoxem je, že vítěz vůbec neměl řidičský průkaz. O pár týdnů později byla založena první profesionální liga s honorářem 15 000 dolarů pro vítěze. Tak se začala éra progamingu.

Další velkou událostí e-sportu je turnaj po vzoru olympijských her pořádaný v roce 2000 v Jižní Koreji. Prví regulérní e-sportovní olympiáda s možností vyhrát zlatou, stříbrnou nebo bronzovou medaili. Turnaje se tu hrají na všech dostupných konzolích a je zde na výběr z několika zásadních her. Kromě Quake nebo Halo si zde soutěžící mohli zahrát FIFU nebo Unreal Tournament.

S příchodem rychlého internetu v novém miléniu se kromě offline turnajů setkáváme i s online ligami a turnaji, které můžete sledovat v záznamu nebo rovnou na streamovém vysílání. Výrobci tyto turnaje hojně podporují a stávají se hlavními sponzory nebo pořadateli těchto akcí. Největším lákadlem pro hráče jsou samozřejmě hlavní výhry v podobě tučných finančních odměn. Při setrvání a dlouhodobě dobrých výsledcích jsou hráči oslovováni s nabídkami sponzoringu. V podstatě je to totožné jako u dnešních youtuberů, kteří se částečně z hráčů počítačových her vyvinuli.

Prototyp e-sportovce

Co si představíte pod pojmem e-sportovec? Pravděpodobně obtloustlého nerda ve věku okolo 20 let, který nemá sociální život a věnuje se hraní her 12 hodin denně. Samozřejmě, že jako v každém sportu i v e-sportu platí výjimky. Začínající e-sportovec potřebuje kromě obstojného počítače a rychlého připojení na internet i skvělé reflexy, přesnost práce s myší, taktické myšlení, trpělivost a ochotu věnovat se svému hobby většinu svého času. Dnešní doba však přeje profesionálům s ochotou, tudíž se tito hráči sdružují do klanů a týmů, které jsou podporovány silnými sponzory. Ti je někdy dokonce i platí, aby nemuseli chodit do práce a měli čas tomu se věnovat pouze tréninku. Říkali vám doma, ať vstanete od počítače a jdete dělat něco pořádného? Možná vás tím připravili o desetitisíce dolarů.

Programing v Čechách

Stejně jako ve jinde ve světě se hraní LAN turnajů nejvíce rozvíjelo kolem roku 2000, kdy se rozmohly 3D střílečky jako Counter Strike, Unreal Tournament nebo Quake 3. O pár let později začínají vznikat klany a teamy, které jsou schopné konkurovat světovým profesionálním hráčům z celého světa. Toho si samozřejmě všímají sponzoři jako Intel nebo Solution a v roce 2002 vzniká profesionální tým pod názvem Neophyte. Zásadní je také zmínit vznik Českomoravského svazu progamingu firmy Progamers (ČMSP), který vznikl v roce 2003 a jejich cílem je podpora progamingu v Čechách.

A zde jsou české vynálezy, které změnily svět.

Podobné články

Doporučujeme

Další články