fb pixel
Vyhledávání

Nejbohatší muž světa varuje Evropu: Bezbřehé přijímání uprchlíků je cesta do záhuby

Bill Gates je jako nejbohatší člověk na světě obrovským filantropem. Zároveň si ale uvědomuje, že bezbřehé vítání uprchlíků je neudržitelné a jedná se o cestu do pekel.
Zdroj: cnn.com

Když Evropu před dvěma lety zachvátila uprchlická krize, rozhodly se evropské elity pro maximální možnou vstřícnost a otevření dveří všem uprchlíkům. Čas nicméně ukázal, že ono bezbřehé vítání uprchlíků možná nebylo tou nejlepší volbou. Názor pomalu mění samy špičky EU a ze všech stran zaznívají varování před pokračováním ve zcela otevřené uprchlické politice. Nyní s varováním přišel i nejbohatší muž planety Bill Gates.

Jan Palička
Jan Palička 5.7.2017, 09:35

Když před dvěma lety naplno vypukla uprchlická krize, jednalo se o problém, se kterým nikdo nepočítal, nicméně bylo potřeba jej urychleně řešit. Před branami Evropy se v důsledku konfliktů na Blízkém východě a v některých afrických zemích ocitly miliony uprchlíků, kteří se dožadovali vstupu na území EU a poskytnutí azylu. Evropa se rozhodla pro tu nejhumánnější cestu a otevřela své brány každému, kdo o to projevil zájem. Nyní se ukazuje, že tento přístup, ač nebývale lidský a šlechetný, nejspíše nebyl ideální. Ba právě naopak.

Zatímco evropští lídři jako Angela Merkelová nebo Jean Claude Juncker opakovaně veřejně proklamovali, že Evropa přivítá každého uprchlíka, skrz Řecko, Itálii a Španělsko na území EU nekontrolovatelně proudily statisíce lidí. Jak se ukázalo, často s padělanými či vůbec žádnými doklady. Mezi osoby, které skutečně naplňují status uprchlíka podle mezinárodního práva, se přidali i ti, kteří před žádným válečným konfliktem či pronásledováním neutíkají a jen se rozhodli využít momentální evropské štědrosti.

S přibývajícími uprchlíky si Evropa začala uvědomovat, že vlastně moc neví, co si s nebývalým počtem nových lidí počít. Většina uprchlíků zamířila do Německa nebo Švédska, jelikož právě zde na ně čekal nejštědřejší sociální systém. Návrh na přerozdělovací kvóty selhal na celé čáře, neboť i to málo přerozdělených uprchlíků se stejně díky možnosti volného pohybu vrátilo tam, kam skutečně chtěli. Vyvstal i problém s tím, že Evropa je téměř bezradná v otázce ekonomických migrantů a jejich vyhošťování. Zároveň nikdo netuší, co bude s přijatými uprchlíky, až se situace v jejich domovinách uklidní. Evropské špičky pomalu ale jistě začínají chápat, že si na sebe upletly bič, pod kterým se jim nyní moc nechce žít.

Spolu s uprchlíky zároveň přibývá varování před tím v otevřené uprchlické politice pokračovat. O tom, že bezbřehé vítání uprchlíků by pro Evropu mohlo mít fatální následky, je přesvědčen i nejbohatší muž světa, zakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates. Jednašedesátiletý Gates varoval hlavně před ekonomickými migranty z Afriky, kteří namotivovaní štědrostí evropských zemí mohou kdykoliv v milionových počtech dorazit do Evropy a dožadovat se zde nabízených výhod. To by podle Gatese pro EU mohlo znamenat naprostý rozvrat.

Gates, kterého rozhodně nelze obvinit z xenofobie a rasismu, neboť se jedná o člověka, který investoval na charitu v zemích třetího světa desítky miliard, je přesvědčen, že spíše než do poskytování azylu a sociálních dávek každému příchozímu by se Evropa měla soustředit na pomoc v místech, odkud lidé utíkají a předcházení příčin migrace. Zároveň doporučil důsledné střežení hranic EU, aby jejich překročení nebylo tak snadné a stejně tak důsledné nevpuštění na evropské území těch, kteří na to nemají dle mezinárodního uprchlického práva nárok.

Zde se pak můžete podívat na to, kdo další kromě Billa Gatese patří mezi desítku nejbohatších lidí na světě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články