fb pixel
Vyhledávání

Další komik vyhlásil válku politické korektnosti. Mr. Bean Rowan Atkinson bojuje za právo urážet druhé

Komik Rowan Atkinson se ostře vymezil proti politické korektnosti a připojil se tak k dalším známým osobnostem, které mají této doktríny už plné zuby.
Zdroj: dailymail.co.uk

Politická korektnost stále častěji zasahuje do našich životů a člověk se musí s každým slovem obávat, aby náhodou někoho neurazil. Proti politicky korektnímu diktátu se vymezují i známé osobnosti, mimo jiné oblíbení baviči, kteří na nekorektních vtípcích postavili svou kariéru. Po členovi legendárních Monty Python Johnu Cleesovi vyhlásil válku politické korektnosti i představitel nezapomenutelného pana Beana Rowan Atkinson.

Jan Palička
Jan Palička 23.9.2017, 08:13

Staré přísloví praví, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Dobrým příkladem je i fenomén politické korektnosti. Co začalo jako nepochybně chvályhodná snaha chovat se k sobě navzájem hezky, přerostlo v represivní nástroj, který často zcela absurdním způsobem trestá jakýkoliv projev jiného než politicky korektního názoru. Za vyjádření, která ještě před pár lety nevzbuzovala žádnou větší pozornost, jsou dnes jejich autoři politiky korektními aktivisty popotahováni a označováni za v lepším případě hlupáky, v horším za rasisty, xenofoby nebo rovnou nacisty.

Politická korektnost nedopadá jen na univerzity, na nichž aktivisté požadují odstraňování soch a portrétů zakladatelů škol a slavných absolventů s odůvodněním, že dost již bylo privilegovaných bílých mužů, kteří představují útlak pro studenty, kteří jsou příslušníky některé rasové, národnostní nebo náboženské menšiny. Politicky korektní diktát čím dál častěji zasahuje do aspektů každodenního života a omezuje i tak zásadní věc, jakou je humor.

Proti politické korektnosti tak stále častěji vystupují komici, jejichž kariéra je postavená na z logiky věci nekorektním humoru. Herecká legenda a člen oblíbených Monty Python Johl Cleese v rámci boje s politickou korektností přestal přednášet na vysokých školách, jelikož se setkával s protesty studentských aktivistů, kteří jeho humor označovali za sexistický a rasistický. To, že Cleesovy vtipy baví již několikátou generaci Britů, mladí samozvaní liberálové zcela pomíjeli. Komik na to reagoval tak, že prohlásil, že ve svých letech nemá na to střetávat se s podobnými pitomci a že politická kultura zabíjí humor.

K Johnu Cleesovi se nyní připojil i Rowan Atkinson, kterého všichni znají hlavně jako popleteného pana Beana, případně jako bláznivého tajného agenta Johnnyho Englishe. I Atkinson už má plné zuby toho, že mu politická korektnost diktuje, co smí říkat a co si má myslet. Podle jeho názoru je politická korektnost ztělesněním netolerance a novodobou cenzurou ne nepodobnou té totalitní. Ty, kteří za prosazování politické korektnosti za každou cenu bojují, pak nazývá samozvanými arbitry falešného veřejného blaha.

Atkinson se veřejně ohradil proti interpretaci zákona o veřejném pořádku, který je právě v rámci politické korektnosti nesmyslně zneužíván a na jehož základě byl v uplynulých týdnech zatčen například student, který protestoval proti scientologické církvi a označoval ji za nebezpečnou sektu, nebo homosexuální aktivisté protestující proti militantní islámské organizaci Hizb ut-Tahrir, která mimo jiné horuje za zákaz homosexuality a zničení Izraele. Odsouzen byl i majitel kavárny za to, že na obrazovce v kavárně promítal pasáže z bible, čímž údajně urážel muslimské zákazníky, nebo student, který se žertem zeptal policisty na koni na to, zda je jeho kůň homosexuál.

"Musíme bojovat za právo urážet a být uráženi. Problém je, že v dnešní době je za urážku považováno prakticky cokoliv. Kritika, sarkasmus, zesměšnění, ale i čistě odlišný názor. To je absurdní," komentoval komik své počínání. Na jeho stranu se postavil například stínový ministr vnitra Geoffrey Dear, který je zároveň bývalým šéfem policie v hrabství West Midlands.

Zde si připomeňte protest Johna Cleeese proti politické korektnosti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články