Král rockových podnikatelů slaví 68 let. 7 zajímavostí o démonovi z KISS Genu Simmonsovi – G.cz
Vyhledávání

Král rockových podnikatelů slaví 68 let. 7 zajímavostí o démonovi z KISS Genu Simmonsovi

Většina lidí zná Gena Simmonse jen s maskou démona, který v brnění hraje na baskytaru a zpívá v rockové kapele KISS a vyplazuje svůj dlouhý jazyk. V civilním životě je ale Simmons jedním z nejzdatnějších marketérů a podnikatelů v historii tvrdé hudby, který vždy do všeho, co dělal, šel naplno a nehleděl na kritiku. Excentrický rockový milionář dnes slaví 68. narozeniny, co zajímavého o něm nejspíše nevíte?

Jan Palička
Jan Palička 25.8.2017, 16:00

1) Maďarský Žid, jehož matka přežila holokaust

V současné době jeden z nejznámějších amerických rockerů se narodil v izraelské Haifě jako Chaim Witz. Jeho matka Flora Kovácsová jako maďarská Židovka přežila internaci v nacistickém koncentračním táboře a přestěhovala se po válce do Izraele, odkud s tehdy osmiletým Chaimem odešla do New Yorku, kde si změnila jméno na Flora Klein. I Chaim si během školních let nechal změnit jméno na Eugene Klein, aby mezi spolužáky, kteří neuměli jeho hebrejské jméno vyslovit, lépe zapadl. Z Eugena Kleina se posléze stal Gene Klein, který si nechal německy znějící příjmení změnit na Simmons. Pod tímto jménem se pak zapsal do rockové historie.

2) Nadšený kytarista pod vlivem Beatles

Po přestěhování se do Ameriky byla rodina Gena Simmonse velmi chudá a tak si nemohl dovolit chodit na drahé kroužky jako jeho vrstevníci. Našel si jinou zálibu, kterou byla četba komiksů a hlavně pak poslouchání hudby, kterou předtím v Haifě nikdy neslyšel. Když poprvé uviděl malý Gene v televizi Beatles, rozhodl se, že si našetří na kytaru a naučí se na ní hrát, aby mohl založit kapelu a být jako oni. Na kytaru pak neúnavně cvičil, ale nikdy nebyl v hraní moc dobrý. Přesedlání na baskytaru u něj později mělo prozaický důvod - má méně strun a hra na ní je jednodušší a nevyžaduje takový muzikantský um.

3) Začátky KISS aneb zrodila se legenda

První kapelu založil Gene ještě na střední škole a jmenovala se nejprve Missing Links a poté Lynx. Z té odešel do kapely Long Island Sounds a poté do kapely jménem Bullfrog Bheer. Ani jedna z kapel ho ale neuspokojovala a nesplňovala jeho představu o muzikantech, kteří budou jiní a prorazí. Když se seznámil s kytaristou Stanley Eisenem, založili kapelu Wicked Lester a jejich cílem bylo stát se tou nejlepší rockovou kapelou historie. Za bicí usedl potomek italských imigrantů Peter Criscoula a brzy se přidal i druhý kytarista Paul Frehley. Kapela v tomto složení hledala nové jméno a Simmons přišel s úderným názvem KISS. Přejmenovali se i jednotliví členové. Ze Stanleyho Eisena se stal Paul Stanley, Peter Criscoula zkrátil své příjmení na Criss a Frehley si začal říkat Ace.

4) Kapela jako vystřižená z komiksu

Když KISS začali hrát hudbu, kterou všichni její členové považovali za revoluční, vymyslel Gene Simmons, že by se měli odlišovat i vzhledem. Jako celoživotní komiksový nadšenec navrhl, aby i jednotliví členové kapely na pódiu vystupovali jako komiksoví hrdinové s maskami a kostýmy. Tak se zrodily charaktery, které KISS proslavily. Zpěvák Stanley s bílým makeupem s černou hvězdou přes oko se stal romantickým Star Childem, bubeník Criss s maskou kočky Cat Manem, kytarista Frehley se stříbrnou maskou byl Space Ace a sám Simmons se transformoval do pekelného Démona. Kapelou během desetiletí její existence prošli i kytarista Vinnie Vincent s maskou egyptského válečníka a bubeník Eric Carr v masce Lišáka. Nyní z původních členů v KISS hraje jen Simmons a Stanley, ale nový kytarista a bubeník mají původní masky Frehleyho a Crisse.

5) Král rockového marketingu

Jestli něco vždy Simmonsovi šlo, pak to byly způsoby, jak vydělat peníze. U KISS byl jeho plán jasný. Poté, co se mu povedlo vytvořit kapelu, která byla na první pohled rozpoznatelná, usoudil, že hlavním generátorem zisku pro ní nebudou příjmy z prodaných alb a vstupenek na koncerty, ale z reklamních a upomínkových předmětů a suvenýrů. Ve velkém tak rozjel výrobu a obchod nejen s klasickým rockovým merchandisem jako trička, odznaky a čepice, ale začal jméno a tváře kapely dávat i na tak bizarní předměty jako kečup nebo dokonce rakev. Sám se k věci vyjádřil tak, že jeho cílem je, aby cokoliv, co lidé chtějí kupovat, existovalo i v kissácké verzi. Dnes existují například různé videohry s postavami jednotlivých členů, oficiální kuličkový automat KISS Pinball, nástěnné hodiny, hrací karty nebo hra Monopoly přejmenovaná na Kissopoly. Co si řeknete, na to vám Gene Simmons hodí logo KISS a prodá vám to. Jak přiznává, jen hudba by z něj asi milionáře neudělala. Zaegistrovat si chtěl i rockové gesto "paroháče".

6) Milovník s tisíci partnerkami

Už od puberty neměl Gene Simmons problém s tím, že by o něj děvčata nejevila zájem. Na pohledného mladíka se lepily nejen jeho vrstevnice, ale i starší ženy, kterým učaroval svým charismatem. Jako svou přednost uvádí hlavně svůj dlouhý jazyk a nepříliš taktně dodává, že nejen v těchto partiích je nadprůměrně obdařen. Simmonsovou postelí prošly dle jeho odhadu tisíce žen, ačkoliv přesné číslo nezná. Ve svých pamětech píše, že nejprve si zakládal na tom, že každou partnerku si po sexu vyfotil a její fotku se jménem si nalepil do fotoalba, nicméně když se proslavil jako rocková hvězda, přestal focení a archivování stíhat a dívek bylo najednou tolik, že by beztak alba s jejich fotkami neměl kam dávat.

7) Otec a hvězda reality show

I ti největší sukničkáři se jednou usadí a založí rodinu. To je případ i Gena Simmonse, který se v roce 2011 oženil s kanadskou modelkou Shannon Lee Tweedovou, s níž tou dobou žil už od roku 1983. Shannon je matkou Simmonsova osmadvacetiletého syna Nicka a o čtyři roky mladší dcery Sophie. Jiné děti Simmons nemá, alespoň pokud je mu známo a s humorem to glosuje slovy, že kdyby nějací levobočci z jeho četných milostných eskapád existovali, jistě by se k tak skvělému otci přihlásili. A jelikož je Gene Simmons člověk, který je schopen zpeněžit všechno, se svou rodinou se stal hvězdou několika úspěšných reality show, které sám produkoval a dal tak divákům stejně jako třeba rocker Ozzy Osbourne možnost nahlédnout do svého soukromí. Zajímavostí je i to, že Simmons je celebritou s nejlepším výsledkem v historii vědomostní soutěže Are you Smarter than a Fifthgrader, která nějakou dobu pod názvem Jsi chytřejší než páťák byla vysílána i u nás.

Tady se můžete podívat na to, jak kamarád Gena Simmonse rocker Alice Cooper ve své skříni našel obraz za miliony.

Podobné články

Doporučujeme

Další články