fb pixel Neznámé fotografie: odvrácená tvář války ve Vietnamu – G.cz
Vyhledávání

Neznámé fotografie: odvrácená tvář války ve Vietnamu

Veteráni vytáhli ze svých šuplíků fotky, které doposud ležely pečlivě skryté.

Tomáš Gold 3.10.2016, 10:29

Ucelenou sbírku diapozitivů z vietnamské války dala do kupy Kendra Rennick, fotoeditorka z New Yorku. Rozhodla se sbírat neobvyklé záběry poté, co její blízký přítel objevil krabici plnou diáků po svém zemřelém otci – veteránu z Vietnamu. Kendra tak propadla kouzlu momentek ze zákulisí bojů, že se jí podařilo dát do kupy několik fotosérií, pořízených vojáky při plnění „úkolů strýčka Sama“. A rozhodně se jí to dost podařilo.

"Zajímá mne celá škála rolí, které měli američtí vojáci v zámoří a jejich vizuální zachycení," říká. "Vůbec to nemusejí být profi fotografie. Syrovost a upřímnost okamžiku v momentce jsou pro mne mnohem zajímavější."

Cílem kurátorky dia-projektu je sbírka snímků US personálu sloužícího ve Vietnamu, s tím, že jde o odmítnuté a redakcemi novin nevyužité záběry. "Mám eminentní zájem právě o takovéto snímky pro jejich svéráznou estetiku," vysvětluje Kendra. „Představa, že diapozitivy nejsou cíleně pořizovány s nadějí, že se budou promítat nedělní návštěvě, mně imponuje. Většina doposud sesbíraných fotek vznikla úplně náhodně a dodnes ležely na dně krabic a šuplíků."

A TADY se podívejte, jak vypadalo v roce 1950 mládí v Paříži.

Podobné články

Doporučujeme

Další články