Bowieho poslední deska je „dárek na rozloučenou“ pro fanoušky, říká jeho producent – G.cz
Vyhledávání

Bowieho poslední deska je „dárek na rozloučenou“ pro fanoušky, říká jeho producent

Lazarus (2016)
Zdroj: Profimedia.cz

Potvrdil tak to, o čem se doteď spekulovalo – Bowie plánoval album Blackstar jako procítěné finále končícího života zakončené vlastní smrtí.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 11.1.2016, 16:50

Definitivně poslední deska Davida Bowieho je dovedně zkomponované rozloučení s fanoušky, potvrdil producent Toni Visconti. Ten se ještě před třemi lety ohrazoval proti všem pověstem o Bowieho podlomeném zdraví.

Nedokázal by udělat dvouletou práci, kdyby byl nemocný,“ říkal tehdy s poukazem na právě vydané album The Next Day.

Je velmi zdravý a fit. Prodělal operaci srdce, a to je vše. Od té doby už je ale dávno zase v pořádku,“ čímž narážel na jeho hospitalizaci, které předcházel mimo jiné i infarkt na pražském koncertě v létě 2004.

Srdce sice mohl mít jak zvon, jenže se přihlásila jiná choroba – podle současných statistik se jí dožije minimálně každý třetí z nás. Choroba, která stejně jako infarkt přináší smrt, ale s ní i na rozdíl od infarktu jeden hrozný dar, totiž dostatek času si svoji neodvratnou smrt uvědomovat.

Píseň Lazarus, oficiálně vydaná na Bowieho 69. narozeniny v pátek 8. ledna (byť byla již předtím od 17. prosince k mání v digitální podobě na internetu a ten samý den měla svoji premiéru na hudebním kanále BBC 6) začíná naléhavými, ale jaksi smířenými slovy: „Koukni sem nahoru, jsem v nebi!

Videoklip, na který se odteď budeme dívat už úplně jinak než předtím, ukazuje zpěváka na nemocničním lůžku a výmluvný je pak zejména závěr, kdy mizí ve tmě jakési skříně, z níž se na začátku vynořil.

Při jeho natáčení, stejně jako při předchozím nahrávání desky na začátku loňského roku, již věděl, že je smrtelně nemocný – protože to se dozvěděl na konci léta 2014. A někdy v tomhle mezidobí se rozhodl pojmout svůj pětadvacátý a poslední studiový počin jako svoje „Sbohem!“.

Vždycky si dělal, co chtěl. Chtěl to udělat takhle a chtěl to udělat nejlíp,“ píše k tomu producent Toni Visconti na svém Facebooku. „Jeho smrt nebyla nikterak odlišná od jeho života – umělecké dílo.

A tady máte ještě 13 věcí, které se vám vybaví pokaždé, když se řekne Bowie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články