Boty pro shopaholiky, kteří milují přírodu: konopné tenisky! – G.cz
Vyhledávání

Boty pro shopaholiky, kteří milují přírodu: konopné tenisky!

Rychlá móda je guilty pleasure každého nemocného shopaholika. Přepadnout krám, nakoupit pár anonymních hadrů a zahodit je do skříně, kam se na ně přijdete podívat až v případě, že budete muset něčím vytřít podlahu. Pokud se nechcete spokojit se spotřebním diktátem gigantů módního průmyslu, musíte změnu učinit vy sami.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 10.1.2016, 14:50

Představa, že by v budoucnu došlo k hromadnému bojkotu řetězců, je dost velká sci-fi, ovšem když budete nakupovat u malovýrobců, rozvinete systém, který nejen přežije, ale bude i růst. A vám přinese kvalitní výrobky, u kterých budete navíc znát jejich původ a cenu. V rámci toho vám dnes můžeme rádi představit konopné tenisky (‚all made in Czech Republic‘). A vaše nohy budou v pohodě pak i nejen v Čechách.

Na konopí je naprosto ohromující skutečnost, že se dá využít tisíci a jedním způsobem. Nasytí, uzdravuje, obléká, dá se z ní postavit domov nebo vyrobit palivo. Zmíněné textilie lidstvo vyrábí už stovky let a jeho dobré vlastnosti stále objevujeme.

U nás v Čechách tyhle výhody oceňuje především mladá firma jménem Bohempia (Bohemia, tzv. latinsky Čechy + Hemp, anglický výraz pro technické konopí), která chce ukázat světu výrobek, který by měl přidanou hodnotu nejen pro zákazníky, ale zároveň i přírodu. Tomáš Rohal, který firmu založil, už při svých studiích na oboru Textilních strojů na univerzitě v Liberci zjistil, jak moc velký potenciál konopná látka má. Je pevná, zároveň prodyšná a antiseptická, povrch má měkký, má také dlouhou životnost. V létě příjemně větrá, v zimě naopak zahřeje. A když je něco dobré a odjakživa to tak bylo, není přeci důvod se tomu vyhýbat jako čert kříži.

"Používáme pro výrobu klasicky zpracované konopné vlákno, ať už dlouhovlákené mokropředené nebo kotonizované ve směsi s bavlnou." - Tomáš Rohal, Bohempia.

Tomáš se rozhodl vyrábět z konopné látky tenisky. Díky konopí mají antibakteriální vlastnosti a dlouhou životnost. Pro spojení textilu s kaučukovou podrážkou nepoužívá žádná lepidla, ale obě části do sebe lisuje pomocí tepla a tlaku.

„Tím, že nepoužíváme žádnou kůži nebo ‚zvířecí materiály‘ se vlastně jedná o veganskou obuv,“ dodává Tomáš. Tenisky dělá ve třech stylech – šněrovací kotníkové, nízké a nazouvací, v několika barevných provedeních. „Konopná látka je v mnohém lepší než bavlna. Konopí má až čtyřikrát větší výtěžnost vlákna na jednotku plochy a také se dá pěstovat v našich klimatických podmínkách. Takže vlastně není nutné ho dovážet z oblastí s teplým klimatem, jako je Afrika nebo střední Asie.“ Chtěl by konopné produkty navrátit do každodenního využití, jak tomu bylo kdysi a podpořit tak český textilní průmysl.

Pokud vás nápad Bohempie zaujal, můžete ji podpořit na Hithitu, kde rozjíždí svůj projekt s konopnými teniskami nebo rovnou zajít do Konopnictví, prvního kamenného konopného obchodu v pražské Sokolovské ulici v Karlíně, kde si můžete nakoupit oblečení a další konopné produkty – potraviny, nápoje, nebo i kosmetiku.

A TADY máte článek o tom, k čemu všemu je vlastně dobré konopí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články