6 nečekaných užitečných možností využití marihuany

Obrázek uživatele Radek Kovanda
15.05.2018, 12:05

Trávu můžete konzumovat bezprostředně, tedy kouřit nebo jíst rozpuštěnou v tucích, případně si ji někam mazat. Anebo ji využít sice méně zábavnějšími, ale přínosnějšími způsoby.

Konopí je jednou z nejuniverzálnějších rostlin na světě. Kromě jistých účinků na lidskou psychiku má ale hlavně nesčetná praktická využití. Naši generaci strašily trávou rodiče i establishment a jakékoli pozitivnější zmínky o ní se pohybovaly někde na hranici tabu. To dnes naštěstí platí čím dál méně, vlastně už téměř vůbec.

Musíme tu samozřejmě rozlišovat mezi několika rostlinami z téže rodiny - jednak máme klasické konopí seté a konopí indické, a pak ještě "průmyslové", které vzniklo vyšlechtěním z prvně jmenovaného základního druhu tak, aby v něm byl snížen podíl psychoaktivních látek. Tyhle látky totiž nejsou pro následující využití konopí vůbec potřeba.

1. Palivo

Palivo

Představte si, že jedete na trávu. Po dálnici. Máte ji totiž - patřičně přeměněnou - v nádrži. Podobně jako jiné rostliny se dá konopí využít k výrobě biopaliva. Ale na rozdíl od mnoha jiných rostlin, které se dnes k výrobě této často právem proklínané komodity používají, konopí jen minimálně poškozuje půdu a navíc výroba biopaliva z něj nespotřebuje víc energie, než kolik pak samo dá. Konopí není v zemědělství žádná neznámá rostlina a semena, z nichž by se biopalivo vyrábělo, se dají zpracovat na již funkčních extrahovacích linkách, čili zde nehrozí překážky v podobě vysokých počátečních investic.

2. Baterie

Konopná baterie

Výroba elektřiny není dnes takový problém jako její uchovávání, skladování. Konopí možná změní naše dosavadní přešlapování na místě v téhle oblasti. Z vláken ve stonku lze totiž vyrobit nanomateriály, podobně jako grafen z uhlíku. Jak přesně to funguje, je poměrně komplikované na vysvětlení, ale na nanoúrovních se tahle vlákna chovají jako superkondezátory, tzn. že akumulují elektrický náboj. Pro hovoří i fakt, že vyrábět podobné skladovací jednotky je daleko levnější právě z konopí než z dnes tolik "oblíbeného" grafenu.

3. Jídlo

Konopný chléb

Každý jistě zná "speciální" brownies - kdo sám neokusil, tak aspoň z doslechu. Ty samozřejmě nedají jíst každý den (nebo možná ano a držet se tak mimo současnou bezútěšnou realitu až do skonání sebe sama) - konopí nabízí mnoho dalších zdravých alternativ bez intoxifikačních účinků. Za tím účelem lze výborně zužitkovat hlavně semena a na druhém místě listy. Vyrobit se dá kromě salátu (z listů, případně i naklíčených semen) nebo panenského oleje také bílkovinný prášek a z něj tofu, mléko a zmrzlina, nebo mouka a z ní rozmanité druhy pečiva.

4. Stavební materiál

Hempcrete

Kromě dnes již známých a používaných textilií se z konopných vláken nebo drtě dají vyrobit různorodé stavební materiály. Například hempcrete, tedy konopný beton a z něj cihly, tvarovky a panely. Nebo jiné panely, podobné těm dřevotřískovým. A jemnější drť se pak využije na izolační pásy. Výhody? Konopí se na rozdíl od cementu a písku nemusí těžit, ale roste samo. A to nepoměrně rychleji než dřevo, na němž jsou založeny další stavební materiály. A že je to levnější než obě zmíněné konvenční varianty netřeba snad znovu opakovat.

5. Krmivo

Snímek obrazovky 2014-10-27 v 17.41.34

Hospodářská zvířata toho musí hodně zkonzumovat, aby nám na nich narostlo maso. Konkrétně asi osm kilo rostlinné hmoty na jedno kilo svaloviny. V závislosti na druhu dostupného krmiva to ale pro mnohé chovatele znamená, že do výkrmu investují víc, než se jim pak ze "zužitkovaného" zvířete vrátí. Sami jistě tušíte, v čem tady může konopí pomoci, zvláště to "technické", pokud by měly panovat nějaké obavy z masa s obsahem THC. Ve skutečnosti ty obavy nejsou úplně plané, protože v mase bývá také tuk, v němž se přijaté psychoaktivní látky z konopí rozpouštějí a taky tam zůstávají.

Kromě toho se dá konopí využít také jako podestýlka, v jejímž případě už žádná trvalá infikace zvířecích těl nehrozí. A pokud si trochu zafantazírujeme - dobytek, který bude mít takhle pěkně "zeleně" ustláno, snad bude svůj neradostný osud vnímat veseleji a bez stresu, který se - jak je známo - na kvalitě masa neblaze podepisuje.

6. Plasty

Konopné plasty

Plasty se dnes dají vyrobit téměř ze všeho, co obsahuje polymerizovatelné (zřetězitelné) sloučeniny. Takže logicky i z konopí. U něj je ještě k tomu výhoda, že se "jeho" plasty lépe recyklují a rychleji se přirozeně rozpadají ve srovnání s těmi tradičně vyráběnými a používanými. Na druhou stranu jsou ale pevnější a odolnější než "ekologicky přátelské umělé hmoty" vyráběné dnes ze sóji a kukuřice. A o ceně už nebudeme znovu mluvit.

Z měkčených konopných plastů se dají vyrábět různé obaly včetně těch potravinových, z různě tvrzených pak nápojové lahve nebo nábytek, trubky či automobilové součástky.

Všech těchto nápadů se už dávno někdo chopil a s větším či měnším úspěchem je zavádí do praxe - takže doufejme, že za pár let už bude "tráva" všude, kam se podíváte.

A TADY máte 14 fotek sexy šéfkuchařky, která vaří a peče zásadně jen z marihuany.


Komentáře

Doporučeno pro vás