1. Založení Československa (1918)
wikipedia.org Proč se to dá pochopit: Protože skoro každý národ dříve nebo později dospěje k tomu, že chce mít svůj vlastní stát a dělat si věci po svém. Podobně jako se skoro každý dospělý člověk chce odstěhovat od rodičů.
Proč to byla chyba: Z prohrané války by se Rakousko-Uhersko časem vzpamatovalo a dnes bychom byli součástí důležité velmoci. Měli bychom moře a kromě češtiny bychom všichni odmalička uměli ještě aspoň německy a maďarsky.
2. Zpožděná výstavba pohraničního opevnění (1935)
wikipedia.org Proč se to dá pochopit: Postavit plánovaných 1276 těžkých a 15 463 lehkých staveb byl gigantický závazek a je pochopitelné, že předpokládaných 11 miliard na investice tehdy ze státní kasy nešlo odklonit s takovou lehkostí, jako se to děje dnes.
Proč to byla chyba: Protože kdyby stavba začala o deset let dřív, měli bychom v době Mnichova opevnění kompletní a Němcům bychom se mohli bránit. Patrně ne ubránit, ale aspoň o svou svobodu bojovat a na základě toho si i v případě porážky zachovat svou hrdost, jako se povedlo Polákům.
3. Vyhnání sudetských Němců (1945)
ceskybratr.cz Proč se to dá pochopit: Protože po šesti letech války veřejnost nedokázala rozlišovat Němce na "hodné" a "zlé". Protože byla potřeba se pomstít.
Proč to byla chyba: Protože spolu se skutečnými nacisty a kolaboranty byli vyhnáni i nevinní. Protože to znamenalo začátek konce rozvinutého průmyslu v pohraničí. A vlastně nejenom průmyslu, ale i kultury v nejširším slova smyslu - do vysídlených obcí se rozhodně nestěhovala tehdejší společenská špička.
4. Odevzdání moci komunistům (1945 - 1948)
moderni-dejiny.cz Proč se to dá pochopit: Kvůli Mnichovu mnozí ztratili víru v západní mocnosti a spíše viděli silného spojence v komunistickém Sovětském svazu. Tím spíš, že většinu našeho území osvobodila na konci války sovětská armáda. Těžko si přát účinnější volební agitaci.
Proč to byla chyba: Protože z následků se česká společnost nevzpamatovala dodnes. Čtyři desítky let komunistického vládnutí nás připravily o konkurenceschopný průmysl, veškeré elity i úctu ke svobodě.
5. Odmítnutí Marshallova plánu (1947)
ballistamagazine.com Proč se to dá pochopit: Československo si udržovalo přátelské vztahy s USA i SSSR a politici se obávali, že přijetím americké pomoci si Sověty znepřátelí (a samozřejmě, velké slovo i tehdy měli komunističtí politici, kteří plán a priori odmítali)
Proč to byla chyba: Protože evropským zemím, které se Marshallova plánu účastnily, poskytli Američané v následujících letech astronomických 14 miliard dolarů na obnovu válečných škod. Stačí se podívat na rozdíl mezi německým a československým průmyslem o pár let později - a to bylo Německo po konci války v troskách, zatímco Československo utrpělo přímých válečných škod jen minimum.
6. Kolektivizace a znárodňování (1945 - 1960)
moderni-dejiny.cz Proč se to dá pochopit: Těsně po válce se znárodnění klíčového průmyslu a bankovnictví chápalo jako způsob, který zabrání návratu hospodářské krize. A po komunistickém puči bylo nutno dodržet slib daný dělnické třídě, tedy že boháči a soukromníci budou potrestáni a všechno bude všech.
Proč to byla chyba: Centrálně řízený průmysl byl nepružný. Vyrábělo se podle plánu, nikoliv podle skutečných potřeb. A lidé ztratili úctu k soukromému vlastnictví a schopným podnikatelům. Kdyby komunisté soukromníky místo okrádání a zavírání nechali podnikat a třeba je "jen" zatížili vyšším zdaněním, možná by jejich režim nepadl (nicméně je dobře, že padl).
7. Vývoz uranu do SSSR (1945 - 1990)
preceden.com Proč se to dá pochopit: Protože Sovětský svaz byl náš spojenec a bylo dobré mu pomoci dohnat americký jaderný výzkum. A protože to původně vypadalo, že Sověti budou za uran normálně platit.
Proč to byla chyba: Protože v letech 1945-1990 se z Československa vyvezlo do SSSR údajně více než 96 tisíc tun prvotřídního uranu, za které jsme sice dostávali zaplaceno (v penězích i ve zboží), ale výrazně méně, než bychom si zasloužili. Kdybychom vytěžený uran prodávali jiné zemi za běžných tržních podmínek, mohli bychom dnes být druhým Švýcarskem.
8. Příliš sametová revoluce (1989)
year1989.pl Proč se to dá pochopit: Převzetí moci bylo hladké a nenásilné, protože jedním z hlavních hesel bylo "Nejsme jako oni!" Nikdo se nechtěl vrátit do reality politických procesů nebo nedejbože poprav.
Proč to byla chyba: Kdybychom odložili soucit a výčitky, kdyby vedoucí představitelé komunistické strany dostali doživotí, kdyby estébáci šli za mříže aspoň na pár let, kdyby byl komunismus postaven mimo zákon, tak bychom dnes nemuseli s údivem sledovat, jak preference KSČM ne a ne spadnout pod volitelnou hranici.
9. Vstup do EU (2004)
debatingeurope.eu Proč se to dá pochopit: Spojit se v evropský superstát, který bude hravě konkurovat USA i stále silnějším asijským ekonomikám, to je přeci super nápad! Jednotná měna a žádné hraniční kontroly, to zase zní jako sen každého pohodlného cestovatele.
Proč to byla chyba: Nikdo nečekal, že nejmocnější silou v EU se stane socialistický úředník. A tak sice máme několik slíbených výhod, ale zároveň nám úředník přikazuje, co si musíme kupovat, jak se máme chovat, koho si máme do republiky nastěhovat a co si máme myslet.
Ano, všechno je to zjednodušené a historici z vašich řad mi patrně budou vytýkat spoustu zobecnění, což je fér.
Na usmířenou nabízím to, co se v Československu skvěle povedlo - nejlepší večerníčky!