Facebook začne „postupovat proti nepravdivým zprávám“. Web Aktuálně vysvětluje, jak to bude fungovat: „Fakta budou ověřovat týmy expertů například z televize ABC nebo agentury Associated Press. Když odborníci vyhodnotí nesrovnalosti, objeví se u zprávy označení "sporné" s proklikem na vysvětlení výhrad. Nepravdivá zpráva nebude vyřazena, aby se síť vyhnula nařčení z cenzury. V seznamu příspěvků se ale posune dolů a nebude možné ji přeposlat.“
Facebook je soukromá firma – Zuckerbergův majetek. Pravidla určuje on a jen na nás je, jestli jeho sociální síť budeme používat, nebo ne. Pokud ale ověřování „pravdy“ zavede, osobně nejspíš svůj profil zruším. Až příliš to totiž připomíná cenzuru před listopadem 1989, a to minimálně ze čtyř důvodů:
1. Kdo je expert?
Dělá si z nás Zuckerberg legraci? Novináři že jsou „experti“?! Pokud někdo na Facebooku zveřejní zprávu dejme tomu o nebezpečnosti geneticky modifikovaných potravin, opravdu bude její pravdivost posuzovat pisálek z ABC nebo AP?
Naprostá většina novinářů jsou diletanti, tvářící se, že rozumí všemu. Jen málokterý z nich je v nějakém oboru skutečným odborníkem. Píšou o všem, ale zákonitě kloužou po povrchu, protože ji chybí expertní vzdělání. Mám s tím tisíce zkušeností z oboru ekologie a ochrany přírody, který jsem před lety vystudoval. Naprostá většina článků na tohle téma obsahuje nesmysly, polopravdy a lži. Proč? No protože je nepíšou ekologové, ale novináři. A ti je teď budou i „posuzovat“.
2. Co je pravda?
Tenhle termín velmi často neznamená vůbec nic – respektive funguje jen velmi omezeně. Dá se říct, jestli je nebo není pravda, že venku právě prší. I to je ale omezené. Co když venku lehce mží? Je to už déšť, nebo ne? A nechystá se nás náhodou Zuckerberg zavřít do světa podobného jako ve filmu Truman show?
Počasí je samozřejmě banalita, ale u vážnějších témat je to s pravdou mnohem ještě složitější. Je pravda, že dochází ke globálnímu oteplování způsobenému lidmi? Je pravda, že islám obsahuje návod k násilí? Je pravda, že Miloš Zeman je alkoholik? Ve většině podobných témat jde o to, kdo chce zrovna slyšet jakou pravdu a k čemu ji zrovna potřebuje.
3. Co si máme myslet?
Zuckerbergův nápad připomíná Orwellovu „myšlenkovou policii“. Žádná cenzura, vážení občané. Naše komise expertů vám prostě jen vysvětlí, co si máte myslet. Nepravdu vám na zdi posuneme dolů (abyste ji jen tak nenašli) a zakážeme vám přeposílat ji dál.
4. Co se stane s nadsázkou a humorem?
Co se stane se záměrnými mystifikacemi, nadsázkami a perziflážemi, dělanými tak, aby jim věřili jen úplní pitomci? Facebook zařízne celý jeden velký segment přístupu k realitě. Anebo ho aspoň zničí výstrahami:
Na www.g.cz jsem třeba zveřejnil sérii článků o Vincentu Venerovi - poetickém bláznovi, který tvrdí, že řídí svět. Všichni víme, že to není pravda, ale na Facebooku budou mít podobné texty utrum.
A TADY si přečtěte, jak Vincenta Veneru Číňani ostřelují balistickými raketami.