3 videa, která vás zaručeně rozesmějí. A 4 důvody, proč čeští baviči tohle neumí – G.cz
Vyhledávání

3 videa, která vás zaručeně rozesmějí. A 4 důvody, proč čeští baviči tohle neumí

Postavit se před plný sál. Sám, bez rekvizit. A začít vyprávět něco, co všechny ty cizí lidi před vámi nejprve vtáhne do děje a pak donutí plakat smíchy. Výborní stand-up komici to dokážou - ale v Česku bohužel žádné takové nemáme.

Jarda Sauer
Jarda Sauer 15.8.2014, 12:00

Na youtube najdete mraky česky otitulkovaných vystoupení těch nejlepších světových stand-up komiků. Pusťte si je, ať zapomenete na hrůzy typu Na stojáka. A uvědomíte si, jak strašných chyb se čeští komici (nebo spíš baviči) dopouštějí.  

1) Nevyprávějí příběhy

Ti nejlepší komici fungují přesně jako váš vtipný kámoš v hospodě. Vyprávějí příběh. Gestikulují, mění hlasy, prožívají příběh znovu. V českém podání se dočkáte toho, že bavič nehybně stojí u mikrofonu a buď vypráví historku založenou na jednom vtipu nebo dělá slovní hříčky. A občas se u toho zapitvoří. Schválně se podívejte, jak dokáže vlastně poměrně smutný příběh z války v Iráku podat komik Jim Jefferies. Všechna videa jsou otitulkovaná, nebojte:
 

2) Hrají roli

Pazderková je nablblá blondýna, Pavlásek je retard a ty ostatní si stejně ani moc nevybavujete. Čeští baviči si pletou svou roli s divadelním představením. Nevyprávějí za sebe, ale za smyšlenou osobu. A není divu, že výsledek je pak mnohem míň vtipný a důvěryhodný. pazderkova blondynka.blog.sk    

3) Nemají zkušenosti

Jasně, stand-up comedy je formát, který u nás nemá tradici. Voskovec s Werichem bavili diváky před oponou spolu, to se nepočítá. Vladimír Menšík seděl a vyprávěl. Snad Luděk Sobota se v dobách své největší slávy něčemu jako stand-up comedy blížil, ale stejně věčně hrál jen roli roztržitého poplety. Současní baviči tak nemají na co navazovat. V zámoří, kde je tradice tohoto žánru mnohem delší, si stand-up komici musejí projít tvrdou školou nočních vystoupení po barech. Do televize a k vystoupením ve velkých sálech se probojují jen ti nejlepší. Důkazem budiž třeba Bill Burr a jeho vystoupení na téma "ženy".
 

4) Nešokují

Špičkový komik umí vtipně použít i to, z čeho by si nikdo údajně dělat legraci neměl. Svoje publikum může šokovat (a tedy zaujmout) už volbou tématu, a pak je jen na něm, do jakých hlubin kontroverze se pustí. Někdo si libuje v rasově založených vtipech, někdo uráží náboženství a někdo, jako třeba Louis C.K., do detailu vypráví o tom, jak špatné sexuální zážitky mu dopřává jeho manželka.
  Nemáme dobré komiky, ale to nevadí. I tak je Česko nejlepší země na světě!
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články