Kdybyste sebrali všechny české vajgly dohromady, uhňácáte z nich za rok stavbu vysokou stejně jako jedenáctipatrový panelák – a to nejen na výšku, ale i na délku a šířku. Přitom jsou vajgly poměrně lehounké, takže tohle množství bude vážit ‚pouhých‘ šest a půl tuny.
Životní prostředí zásadně formují lidé. A kuřáci na ulicích se často vůbec neštítí nekuřákům připomenout svoji existenci. Tedy spíše stopu. Po ulicích (nejen českých) měst se válí často nechutné množství špačků – vajglů – nedopalků.
A že se vajgl stejně za chvíli přirozeně rozpadne podobně jako třeba papír nebo kompostovatelná biomasa? Chyba lávky!
Jediný papír, který se umí pohotově rozpadnout (tedy rozmočit třeba při dešti), je obal filtru. Jeho výplň ovšem tvoří speciálně upravená celulóza – látka, která je sice výchozí surovinou pro papír, jenže do filtrů se používá tzv. acetátová celulóza.
Z důvodu větší pevnosti, lehkosti a hlavně ekonomičnosti (hospodárnosti) výroby se celulóza (tedy látka tvořící základní stavební hmotu stromů a skládající se z mnohanásobně zřetězených molekul obyčejného cukru – glukózy), nechá zreagovat s kyselinou octovou a vzniklá směs se pak prožene tzv. spřádající tryskou, kde se vypaří jeden z produktů této reakce, aceton.
A voilà, jsou tady lehounká, vatě podobná vlákna, která odolávají vysokým teplotám, a tudíž jsou vhodná pro výrobu cigaretových filtrů. Jenže ona odolávají nejen vysokým teplotám, ale také samovolnému rozpadu. Za těch úplně nejideálnějších podmínek se tak v přírodě (či ve městě) rozpadnou do 18 měsíců, ale může jim to stejně dobře trvat i deset a více let!
V České republice kouří 2 300 000 lidí. Ti za rok vykouří horkotěžko představitelných více než 20 miliard cigaret. Část z nich skončí všem na očích. (Pokud nejste příznivcem dodržování následujících zásadních rad Kam típnout vajgl, aby nebyl bordel).
Jenže, zkuste se vcítit do pocitů kuřáka, který by cigaretu rád odhodil do koše, ale kde nic, tu nic. Má ji nést v ruce další kilometr? Případně si ji strčit do krabičky a zasmradit tak zbylé nevykouřené cigarety? Poté, co se nerudovsky sám sebe zeptá: „Kam s ním?“, následuje cesta nejmenšího odporu – vajgl letí směrem dolů a špatné svědomí směrem nahoru.
Můžete přijít i k pokutě. V Praze zaplatíte neoblomnému policajtovi (kterých ovšem po ulicích moc neběhá) tisícovku, v jiných evropských městech víc. Například ve Vídni téměř dvojnásobně.
Řešení ale existuje. Nejen, že je krajně praktické, ale i dobře vypadá. Budete styloví a ohleduplní k okolí. A navíc vás vyjde levněji než jedna krabička cigaret. (Popravdě, vymysleli to naši známí, ale u nás v redakci je to velmi sympatické jak kuřákům, tak nekuřákům, takže co by ne :)
1. Kulaťák
Příruční kulatý plechový popelník – malý, skladný, lehký. Má vystřelovací list na odložení cigarety během kouření a karabinu na připnutí na kabelku, kalhoty nebo klíče. Velmi dobře izoluje zápach nedopalků.
2. Toulec
Lehký, velmi stylový přenosný popelník v kombinaci plastu a kovu s vyjímatelným vnitřkem. Můžete si vybrat z mnoha designů nebo si jednoduše vyrobit svůj, klidně s vlastní reklamou. Má pojistku proti nežádoucímu otevření a snadno se udržuje. Opět si ho můžete připnout, kam je libo.
3. Kapsička
Čtvercová kapsička z měkkého plastu o velikosti 8×8 centimetrů s vnitřní nehořlavou fólií je skladná a snadno se vejde do zadní kapsy kalhot i kabelky.
A TADY máte návod, jak vypadat při psaní mailů co nejchytřeji.