Výroba piva je kvůli nutnosti suroviny správně vybrat, smíchat, a hlavně povařit poněkud složitější než výroba vína. A někteří sládci jsou vyložení hračičkové - viz následující seznam nejdražších piv poslední doby, řazený od těch relativně "nejlevnějších" výše:
12. Space Barley, pivovar Sapporo Brewery, Japonsko. 2400 Kč za 6 x 355 ml
Tohle pivo má za sebou zajímavý řetězec událostí - bylo uvařeno ze sladu vyrobeného z ječmene, jehož semena v roce 2006 "strávila" pět měsíců na palubě Mezinárodní vesmírné stanice v rámci neobvyklého projektu, který běžel v koprodukci ruské Akademie věd, Univerzity v Okajamě a pivovaru Sapporo. Stálo hodně, ale veškerý výdělek šel na charitativní a vzdělávací účely. Dnes už ho nikde nekoupíte - a jestli ano, bude to nejspíš padělek. A i kdyby nebyl, nebude to pivo stát (chuťově) za nic.
11. BrewDog Tactical Nuclear Penguin Beer, pivovar BrewDog, Skotsko (Velká Británie). 1500 Kč za 375 ml
Taktického jaderného tučňáka poprvé uvařili v roce 2009 a ve své době to bylo alkoholově nejmocnější pivo na světě (32%). Stylem je to "imperial stout", přičemž přídomek "císařský" značí, že se jedná o x-násobně silnější pivo, než je jeho obvyklá "plebejská" verze.
Do jeho výroby se vedle klasického vaření a následného prokvášení zapojuje také speciální technologie "chill and skim", tedy zchlaď a seber, při které dochází k odstraňování vody, a tím ke zvyšování podílu alkoholu. Výsledné chuti se dociluje následným ležením piva v sudech po whisce z palírny Isle of Arran po dobu osmi měsíců, a poté dalším ležením v sudech z palírny Islay, rovněž po dobu osmi měsíců. Momentálně ovšem není na skladě, bohužel.
10. Tutankhamun Ale, pivovar Scottish Newcastle Brewery. 1200 Kč za půl litru
Tohle "pravěké" pivo vzniklo díky objevu 3250 let starého receptu při vykopávkách v Egyptě v roce 1990. Za objevem stojí archeolog Dr. Barry Kemp, který pak dlouhá léta pomocí elektronového mikroskopu zkoumal zbytky piva nalezené v deseti odhalených komorách, jež kdysi tvořily součást pivovaru egyptské královny Nefertiti. Když se mu podařilo zrekonstruovat celý recept, spojil se se skotským pivovarníkem Jimem Merringtonem, který vyrobil 1000 lahví. První se prodala za více než čtyři a půl tisíce liber, ale později cena klesla, nakonec až na pouhých 31 liber - a v roce 2008 skončil celý pivovar nadobro.
9. Pabst Blue Ribbon 1844, pivovar Pabst Brewing Company, USA. 1000 Kč za 330 ml
Ve Státech je "papežova modrá stuha" jedna z nejlevnějších značek. Ale v Číně je to Mercedes mezi pivy, jeho cena je přibližně čtyřicetinásobná v porovnání s ostatní nabízenou pivní produkcí. Ono to taky ve skutečnosti není úplně stejné pivo jako v Americe, je trochu vylepšené - marketingově, ale i materiálově: je vyrobeno z německých karamelových sladů a zraje v sudech po americké whisk(e)y. Navíc se neprodává nikde jinde než právě v Číně.
8. Crown Ambassador Reserve, pivovar Carlton and United Breweries (součást skupiny Foster's), Austrálie. 2200 Kč za 750 ml
Pokud je značka Foster's synonymem pro australské pivo, pak je Crown Ambassador Reserve to samé pro drahé australské pivo. Zraje v sudech z francouzského dubu a poté je vpraveno do "šampaňských" lahví - každý rok jich z pivovaru vyjede kolem osmi tisíc. Koupit ho můžete třeba TADY.
7. Samuel Adams’ Utopias, pivovar Boston Brewing Company, USA. 5700 Kč za 750 ml
Poprvé bylo uvařeno v roce 2002 a od té doby se vaří stále stejně, přesto pořád patří mezi nejsilnější piva světa. Je v něm celá plejáda sladů - karamelový, vídeňský, moravský a bavorský nakuřovaný - a spolu s nimi také ušlechtilé odrůdy chmele, např. Hallertauer Mittelfrüh, Tettnanger, Spalter a Saaz (čili žatecký). Jedna várka se dělá jednou za dva roky a poté zraje osmnáct měsíců v sudech po skotské, koňaku a nakonec portském. Koupit ho zkuste třeba ZDE.
6. Schorschbock 57, pivovar Schorschbräu, Bavorsko (Německo). 6600 Kč za 330 ml
Poprvé spatřilo světlo světa (nebo spíše útroby vybraných konzumentů) v roce 2011. Číslovka v jeho názvu neznačí stupňovitost, ale obsah alkoholu, která je ve skutečnosti ještě o chlup vyšší - 57,5%. Čili tohle je dnes NEJMOCNĚJŠÍ PIVO SVĚTA. Jedná se o tzv. Eisbock, kde se alkoholové "přesily" dosahuje praktickým využitím fyzikální skutečnosti, že voda mrzne při vyšší teplotě než alkohol - pivo se tedy zamrazí na něco málo pod nula stupňů a odejme se z něj led. Alkohol i další chuťotvorné látky v něm ale zůstávají. Vyrábí se jen v limitovaných edicích a koupit se dá TADY.
Ještě dražší kousky (a také nejdražší česwká piva) na vás čekají na další straně...