fb pixel
Vyhledávání

10 zásadních pizzových faktů

Až ji budete příště baštit, třeba zrovna dnes k večeři, můžete o ní říct něco chytrého. Pokud tedy bude komu. Až 38 % lidí v telefonu předstírá množné číslo, protože se stydí, že si objednává velkou pizzu jen pro sebe.

Václav Rybář
Václav Rybář 26.12.2018, 09:06

1. Nejlepší pizzu mají ve Finsku

Nebo alespoň v roce 2008 tomu tak bylo, když Finové vyhráli v soutěži o nejlepší pizzu světa (druhá byla Itálie, třetí Austrálie). Byla to satisfakce za to, že italský premiér Berlusconi v roce 2005 o finské pizze prohlásil, že chutná jako nedopečený chleba.

2. Pizza za milion dolarů

Pizza Hut kdysi nechal vykoumat, jak vyrobit pizzu, která by přežila ve vesmíru, a pak zaplatil Rusům milion dolarů, aby pizzu dopravili na Mezinárodní vesmírnou stanici. Astronautům prý chutnala.

3. Rozzlobení hackeři

Hlavní web pizzerie Papa John's byl na den vyřazen z provozu hackerskou skupinou. Její členy naštvalo, že museli na svou donášku čekat celé dvě hodiny. Před pár lety přitom konkurenti z Domino's garantovali doručení do půl hodiny. Lhůta byla zrušena, když jeden z řidičů na křižovatce sestřelil auto s několika lidmi a byly z toho dva smrťáky.

4. Na velikosti záleží

Medium, neboli střední pizza, je v USA větší než large, neboli velká v Austrálii. Střední pizza v USA je v průměru 12–13 palců, velká pak 16–18 palců a např. v New Yorku není výjimkou extra velká s průměrem 24 palců (z těch se většinou prodávají osminky). U nás se prodává malá 30 cm (12 palců) a velká 45 cm (18 palců), takže jedeme podle amerických měřítek.

5. První online pizza na světě

Pizza Hut začala jako první nabízet online objednávky v roce 1994. První takto objednanou pizzou byla salámová s houbami a extra porcí sýra.

6. Nejpopulárnější pizzové dny

Oficiální pizzový týden v USA je 18.–24. ledna, ale nejúspěšnější tržby mají pizzerie (v tomto pořadí) v den konání Super Bowlu, na Silvestra, na Halloweena, den před Díkuvzdáním a prvního ledna.

7. Pizza vs. jízda načerno

V New Yorku stojí posledních padesát let osminka slavné italsko-americké pizzy stejně jako lístek na metro. Můžete se tedy rozhodnout, jestli si zaplníte žaludek a budete riskovat, nebo budete cestovat s lístkem, ale o hladu. Pokud revizoři v metru potkají někoho s pizzou, kontrolují ho přednostně.

8. Bitcoinová pizza

Jednou z prvních bitcoinových transakcí vůbec byla objednávka a zaplacení pizzy. Ta vyšla na 10 tisíc bitcoinů, ovšem v době, kdy ještě neměly výraznější hodnotu. Dnes se toto množství rovná cca jednomu milionu dolarů.

9. Nejoblíbenější pizza na světě

Pokud bereme čistě pizzu, vyhrává nepřekvapivě nejlevnější Margharita, protože... no protože je nejlevnější. Zdaleka nejoblíbenější ingrediencí použitou při výrobě pizzy je pepperoni, u nás označovaný jako salami. Nejen že je pizza salami/pepperoni jednou z nejprodávanějších, ale pepperoni se objevuje na 36 % všech prodaných pizz v USA. Jenom Američané ročně spořádají 120 tisíc tun tohoto salámu.

10. Deset kilo pizzy ročně na hlavu

V Americe se každoročně prodají 3 miliardy pizz. 350 osminek každou sekundu a deset kilo pizzy ročně na každého jednoho obyvatele. Zhruba dvacet procent všech restaurací a fastfoodů v Americe představují pizzerie.

A tady si přečtěte, jestli je v pomerančích HIV.

Podobné články

Doporučujeme

Další články