fb pixel Bude se znovu trestat hanobení prezidenta? Bolševický fízl navrhuje nový zákon – G.cz
Vyhledávání

Bude se znovu trestat hanobení prezidenta? Bolševický fízl navrhuje nový zákon

Přehled paradoxů, které by přinesl návrh zákona na ochranu majestátu Miloše Zemana – muže, který ten majestát promyšleně špiní.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 15.11.2016, 15:21

Skupina poslanců v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) navrhuje do českého trestního řádu vrátit postih hanobení hlavy státu. Symbolická ostuda kombinovaná s průšvihem je to hned na dvou rovinách. Zaprvé to bylo v roce 1998 zrušeno na návrh tehdejšího prezidenta Václava Havla. Zadruhé je Zdeněk Ondráček bolševický fízl. Coby příslušník Pohotovostního pluku SNB totiž v lednu 1989 zasahoval proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne a mlátil je obuškem. Divíte se, že nás zrovna tenhle člověk chce „vrátit před Havla“?

Trestný čin hanobení prezidenta republiky by byl už z principu úsměvným nesmyslem. Všimněte si té jazykové hříčky. Znamená to, že je trestné hanobit prezidenta, nebo že je trestné, když prezident někoho nebo něco hanobí? Zrovna v případě Miloše Zemana byla mnohokrát naplněna druhá interpretace. Prezidentský úřad přece opakovaně zhanobil on sám třeba opileckým kymácením nad korunovačními klenoty nebo vulgárními výroky. Zhanobil i Ferdinanda Peroutku. Bude za to snad konečně potrestán?

Fízlův návrh fízlovského zákona doslova říká: „Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci.“ Postih by hrozil lidem, kteří by znevážili postavení prezidenta při výkonu pravomoci.

Jak si ale máme vážit Miloše Zemana, když mluví jako kanálník nebo dlaždič? Prezident, který v rozhlase vysloví slovo „kunda“, je prezident Kunda. Prezident, který nás v roce 1918 "osvobodil", je prezident Osvoboditel. To je prostá výroková logika. Zakáže ji teď zákon, opsaný bolševickým fízlem z dob normalizace?

Paradoxy tím ale nekončí. Jak by soudy posuzovaly, co je hanobení prezidenta a co pravdivý popis reality? Pokud napíšu, že Miloš Zeman je lhář prolhaná, budu jen citovat nejméně dva pravomocné rozsudky. Prezident podle nich lhal nejen o Ferdinandu Peroutkovi, ale i o mně osobně:

Na jaře 2007 se mi dnešní prezident za své lhaní musel veřejně omluvit v Mladé frontě Dnes:

Pokud bolševický fízl Ondráček svůj fízlovský návrh prosadí, půjdu snad za pravdivý výrok o lhářovi na Hradě na rok do vězení?

Anketa

Má podle vás zákon trestat "urážku" prezidenta?

Anketa se načítá...

A TADY si přečtěte, proč v amerických volbách prohráli hlavně idioti z českých médií.

Podobné články

Doporučujeme

Další články