V amerických volbách prohráli hlavně idioti z českých médií – G.cz
Vyhledávání

V amerických volbách prohráli hlavně idioti z českých médií

Co dokázaly předvolební analýzy komentátorů? Že ti komentátoři jsou zcela mimo mísu.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 10.11.2016, 09:00

Když Donald Trump ohlásil za Republikánskou stranu svou kandidaturu na amerického prezidenta, skoro všichni čeští političtí komentátoři si z něj dělali legraci. Psali, že proti kandidátce Demokratů Hillary Clintonové nemá šanci, že je to kašpar, šašek a primitiv… Podobně se vyjadřovala i naprostá většina předvolebních průzkumů a tzv. pražská kavárna – tedy bohorovní intelektuálové.

Vysmívaný a haněný outsider teď ve volbách vyhrál a stane se prezidentem. Co to znamená pro Ameriku, se teprve uvidí. Co to ale znamená pro české komentátory, analytiky a intelektuály, víme už teď: jsou za úplné idioty. Máme z toho škodolibou radost, ale zároveň nám jich je i líto.

Ti lidé jsou naprosto mimo mísu, patří do jiné doby a v dnešku se už vůbec neorientují. Nedokázali odhadnout náladu amerických voličů a neumějí odhadnout ani náladu voličů českých. Až bude Miloš Zeman podruhé zvolen prezidentem (čehož se děsíme), budou se tvářit stejně překvapeně jako dnes. Jako čerstvě vyorané myši.

Všichni ti, kdo věštili Trumpovu porážku, mají dvě společné věci. Zaprvé se neživí rukama. Něco píšou nebo analyzují, někomu radí a konzultují… A zadruhé se tváří, že mají odhad. Teď se ukazuje, že se ale fatálně mýlili. Volby neprohrála jen Clintonová, ale i zástupy všech těch pražských pisálků, politologů a dalších členů české „kulturní fronty“. Je tu ale jeden zásadní rozdíl. Clintonová někam zaleze, ale tahle skupinka tu bude pořád. Otřepe se a začne nám znovu opakovat, jak rozumí světu. Víte, co ale ve skutečnosti dokázala jejich analýza?

Divíte se pak ale, že tradičním tištěným a elektronickým médiím ubývají čtenáři a diváci? Po takhle fatálním omylu (a po všech těch stovkách podobných omylů, které ho předcházely) už prostě lidí českým deníkům, televizím a rádiím nevěří. Odcházejí od nich na Facebook, kde často dostávají mnohem přesnější informace. Nedávají jim je tam mediální profesionálové, ale jejich „přátelé“. Novináři ztratili roli vysvětlovačů reality a Tumpovo vysvětlení to jen znovu potvrdilo.

Paradoxně je v tom demokratizace. Facebook je zadarmo a všichni si tam mohou psát a sdílet skoro všechno, co chtějí. Představte si, že byste před pár dny chtěli v Lidovkách, Mf Dnes, Hospodářkách nebo Blesku zveřejnit svůj názor, že vyhraje Trump. Nafoukaní redaktoři by se vám vysmáli. Oni přece dobře vědí, že vyhraje Clintonová. Teď na ně můžete udělat dlouhý nos. Trumpova výhra prokázala, že stará politika založená na „názorových vůdcích“ z tradičních médií už nefunguje.

Anebo má pravdu čísi komentář z Facebooku, který to celé označuje za spiknutí teroristů? „K výsledku voleb v USA se přihlásil Islámský stát,“ říká s nadsázkou. Pro idioty z médií by to byla jediná šance, jak se nestat úplnými pitomci.

Anketa

Koho byste volili, kdybyste byli Američané?

Anketa se načítá...

A TADY se podívejte na Forejta Gumpa a jeho příběh.

Podobné články

Doporučujeme

Další články