Bude nejdražší česká pohádka Čertí brko novou klasikou? Snaží se o to politickou satirou i podobností se S čerty nejsou žerty – G.cz
Vyhledávání

Bude nejdražší česká pohádka Čertí brko novou klasikou? Snaží se o to politickou satirou i podobností se S čerty nejsou žerty

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Když autoři Kanceláře Blaník vyrobí film pro děti, je jasné, že to bude vidět. Do českých kin vstupuje Čertí brko, s rozpočtem 65 milionů korun nejdražší česká pohádka. Peklo v něm funguje jako úřad, slibuje se tu pivo a buřty z obecního rozpočtu a nespokojení lidé volají po nových volbách. Podle tvůrců Marka Najbrta, Roberta Geislera a Tomáše Hodana je ale paralela se současným Českem jen vedlejší komickou linkou, která v kinosálech udrží i rodiče.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 29.11.2018, 08:26

Nová pohádková klasika?

S takovou ambicí novinka od tvůrců Kanceláře Blaník, pohádka Čertí brko, vstupuje do kin. Má k tomu ale i nástroje?

Tak zaprvé se jedná o zatím nejdražší českou filmovou pohádku. Podle Uljany Donátové činily náklady na výrobu 65 milionů korun a pokud nahlédneme do žebříčků nejdražších českých filmů vůbec, prvním pohádkovým příběhem v nich je Sedmero krkavců z roku 2015 s rozpočtem 48 milionů. S takovým pytlem peněz se dá vyrobit poměrně slušná podívaná, rozhodně na české poměry.

Druhou silnou pákou snímku je série komických narážek, které v očích dospělých diváků vytváří jakousi paralelu mezi pohádkovým světem na plátně a současnou situací v České republice. Zatímco média a kritici to vnímají spíš jako mínus, podle nás je to skvělý tah, jak udržet v sále i rodiče, ne jen děti. Rozhodně nás to neuráží. Ti nejmenší v sálech mírnou politickou angažovanost nevnímají a pokud ano, tak jedině dobře - doba je zlá, čím dřív je na to připravíme, tím líp!

Třetím trumfem je pak neodmyslitelná podobnost s naší milovanou pohádkovou klasikou, S čerty nejsou žerty. Mladý a trochu popletený čert je vyslán do světa lidí napravovat šlamastyku. Zatímco ve starším snímku ho hrál Ondřej Vetchý, v Čertím brku dostal tenhle part Jan Cina a Vetchý mu šéfuje coby vládce pekla. A upozorňujeme, že i Bočanův osmdesátkový kult upozorňoval na nesmyslnost instituce zvané vojna a na sílu zlovůle zkorumpovaných mocnářů, ten Nárožný tam chudáka Máchala nebuzeroval jen tak!

První ohlasy naznačují, že kromě výše uvedeného už pohádka mnoho originálního nenabízí, ale co chcete vymýšlet na pohádce? Souboj dobra se zlem, potrestání těch ,co si to zaslouží, odměna pro ty, kdo věří v lásku a slušnost... Za nás radši klasiku po stopadesáté, než křížení s muzikály či snahu zasazovat fantaskní postavy do moderního světa. Fuj!

A tady se podívejte na jinou premiéru tohoto týdne: 3 dny v Quiberonu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články