Zoufalá alkoholička, uštvaný idol, zlomená matka: 3 dny v Quiberonu jsou dojemnou výpovědí o sklonku života Romy Schneider – G.cz
Vyhledávání

Zoufalá alkoholička, uštvaný idol, zlomená matka: 3 dny v Quiberonu jsou dojemnou výpovědí o sklonku života Romy Schneider

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Romy Schneider byla herečka, která se pro mnohé stala zosobněním křehké, nedostižné krásy, a to zejména kvůli roli císařovny Sissi, která se pro ní stala odsudovou a také tak trochu prokletím. Herecký idol postihlo v životě mnoho příkoří, a zřejmě i proto německou filmovou hvězdu našli mrtvou už ve 43 letech.Snímek režisérky Emily Atef zachycuje jakousi momentku ze sklonku Romyina života.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 26.11.2018, 08:33

3 dny, 4 lidé

V roce 1981, když jí bylo 42 let, přijela herečka Romy Schneider do lázní ve francouzském Quiberonu na ozdravný pobyt. A když říkáme ozdravný, myslíme takový, který jí měl pomoct od čím dál silnější závislosti na alkoholu. Hvězda, kterou tehdy všichni milovali, ačkoliv ji nikdo neviděl jinak, než jako císařovnu Sissi, již ztvárnila v dodnes slavné filmové trilogii, měla krušný život. Nečekaná smrt syna, chladný vztah se zbývajícími dětmi, které Romy obětovala kariéře, demonstrativní pokus o sebevraždu po kopčkách od Alaina Delona... To vše se na německé krásce podepsalo. V lázních se setkává se starou přítelkyní a pokouší se nepodléhat depresím a také si odpočinout.

Do toho ji ale čeká setkání s novinářem magazínu Stern, kterému má poskytnout velký, osobní rozhovor. Pisálka doprovází fotograf, Romyin známý, který ji dobře zná. V kulisách poklidného lázeňského ráje tak dochází ke střetu křehké, narušené a především zoufalé ženy volající o pomoc s těmi, kteří mají za úkol z její těžké situace vytěžit co nejvíc.

Černobílý snímek 3 dny v Quiberonu líčí skutečnou událost a byl jedním z nejvýraznějších kousků letošních německých filmových cen. Režisérka Emily Atef, pro kterou se jedná o první výraznější celovečerní kinopočin, si za něj odnesla Zlatého medvěda. Černobílý film nabízí dojemný pohled na ženu, která se snaží bojovat ze všech sil. Romy Schneider našli rok po interview pro Stern mrtvou v pařížském bytě, bylo jí teprve 43. Za příčinu smrti byla označena zástava srdce, ale nikdy to nebylo zcela objasněno, předpokládá se, že si vzala příliš mnoho léků a zapila je alkoholem.

I případě, že vůbec netušíte, kdo byla Romy Schneider, se jedná o film, který je aktuální i dnes a v podstatě by se do hlavní postavy dala dosadit jakákoliv zbožňovaná celebrita, která se snaží uchránit si vlastní integritu, soukromí a důstojnost. Novináři z pohledu tvůrci nevycházejí vůbec dobře, na druhou stranu ani německého reportéra není možno postavit vyloženě do role padoucha, je to prostě jen profesionál.

Snímek byl v Praze uveden v rámci říjnového Das Filmfestu a do běžné distribuce vstupuje 29. listopadu. Na rande na to nechoďte, pokud chcete podpořit podzimní depresi, pak je to ta správná volba!

A tady se podívejte na 7 zajímavostí o Freddiem Mercurym.

Podobné články

Doporučujeme

Další články