Bublina kolem Bitcoinu splaskla, vraťme se k těžbě uhlí

Obrázek uživatele Martin Miko
14.09.2018, 12:06

Pamatujete si na dobu, kdy byl na internetu každý druhý člověk odborníkem na kryptoměny a především na Bitcoiny? Hbití online marketéři vám skrz placenou reklamu neustále nabízeli investování, školení a odborné poradenství v oblasti kryptoměn. Vaši přátelé vás v hospodě u piva přesvědčovali, že jeden Bitcoin bude do dvou let milion dolarů. Rok 2017 byl fajn, jenže tyhle časy jsou pryč.

Rychle nahoru, rychle dolů

Po vzestupu následuje logicky pád. Zažily ho rockové hvězdy, technologičtí vizionáři a od začátku letošního roku ho zažívají desítky kryptoměn, které v některých případech klesly od ledna až o 80 % své hodnoty. Lidé, kteří si ještě před rokem mysleli, že budou milionáři s jistotou desetinásobku, dnes možná pláčou nebo plánují sebevraždu. Aktuální hodnota 1 Bitcoinu je ke dni 14. září 2018 okolo 6462 dolarů, což je oproti jeho vrcholu z prosince 2017 rozdíl o více než 13 000 dolarů. Ano, 17. prosince 2017 byla hodnota Bitcoinu neuvěřitelných 19 666 dolarů.

Bylo zajímavé sledovat kryptoměnu Bitcoin, která vznikla před deseti lety a díky své nedohledatelnosti se během pár let dokázala uplatnit na černém trhu, přesněji na Silk Road, což je jeden z prvních darknet obchodů známý především kvůli možnosti nakupovat zde drogy, ilegální léčiva, falešné řidičské průkazy nebo zbraně. S ohledem na úspěch Bitcoinu začaly vznikat postupně další kryptoměny, které postupně rostly a přibývaly (v současnosti existuje okolo 2000 kryptoměn). V roce 2013 vzrostla cena Bitcoinu ze 13 na 1000 dolarů, ale následně přicházely velké pády.

V současné době se všude hovoří o tom, že drtivá většina všech kryptoměn klesla na nová letošní minima. Důvodů je mnoho. Splaskla mediální bublina okolo virtuálních měn, přispěly i zprávy o regulačních tlacích v USA a navíc trh digitálních měn od začátku letošního roku 2018 ztratil okolo 14,2 bilionu korun, což rozhodně není zanedbatelná částka.

Uvidíme, co přinese trh s kryptoměnami do konce roku 2018. Je opravdu Bitcoin za zenitem a stane se z něj opět jen bezvýznamná měna na nákup drog a vražd, nebo ještě přijde velký comeback?

A zde je 9 skvělých technických vymožeností, které v roce 2006 neexistovaly.


Komentáře

Doporučeno pro vás