fb pixel Bublina kolem Bitcoinu splaskla, vraťme se k těžbě uhlí – G.cz
Vyhledávání

Bublina kolem Bitcoinu splaskla, vraťme se k těžbě uhlí

Pamatujete si na dobu, kdy byl na internetu každý druhý člověk odborníkem na kryptoměny a především na Bitcoiny? Hbití online marketéři vám skrz placenou reklamu neustále nabízeli investování, školení a odborné poradenství v oblasti kryptoměn. Vaši přátelé vás v hospodě u piva přesvědčovali, že jeden Bitcoin bude do dvou let milion dolarů. Rok 2017 byl fajn, jenže tyhle časy jsou pryč.

Martin Miko
Martin Miko 14.9.2018, 12:06

Rychle nahoru, rychle dolů

Po vzestupu následuje logicky pád. Zažily ho rockové hvězdy, technologičtí vizionáři a od začátku letošního roku ho zažívají desítky kryptoměn, které v některých případech klesly od ledna až o 80 % své hodnoty. Lidé, kteří si ještě před rokem mysleli, že budou milionáři s jistotou desetinásobku, dnes možná pláčou nebo plánují sebevraždu. Aktuální hodnota 1 Bitcoinu je ke dni 14. září 2018 okolo 6462 dolarů, což je oproti jeho vrcholu z prosince 2017 rozdíl o více než 13 000 dolarů. Ano, 17. prosince 2017 byla hodnota Bitcoinu neuvěřitelných 19 666 dolarů.

Bylo zajímavé sledovat kryptoměnu Bitcoin, která vznikla před deseti lety a díky své nedohledatelnosti se během pár let dokázala uplatnit na černém trhu, přesněji na Silk Road, což je jeden z prvních darknet obchodů známý především kvůli možnosti nakupovat zde drogy, ilegální léčiva, falešné řidičské průkazy nebo zbraně. S ohledem na úspěch Bitcoinu začaly vznikat postupně další kryptoměny, které postupně rostly a přibývaly (v současnosti existuje okolo 2000 kryptoměn). V roce 2013 vzrostla cena Bitcoinu ze 13 na 1000 dolarů, ale následně přicházely velké pády.

V současné době se všude hovoří o tom, že drtivá většina všech kryptoměn klesla na nová letošní minima. Důvodů je mnoho. Splaskla mediální bublina okolo virtuálních měn, přispěly i zprávy o regulačních tlacích v USA a navíc trh digitálních měn od začátku letošního roku 2018 ztratil okolo 14,2 bilionu korun, což rozhodně není zanedbatelná částka.

Uvidíme, co přinese trh s kryptoměnami do konce roku 2018. Je opravdu Bitcoin za zenitem a stane se z něj opět jen bezvýznamná měna na nákup drog a vražd, nebo ještě přijde velký comeback?

A zde je 9 skvělých technických vymožeností, které v roce 2006 neexistovaly.

Podobné články

Doporučujeme

Další články