Brutalistický Transgas jde k zemi, i když je stále na prodej: Tyto fotografie ve vás vzbudí nostalgii

Černý pátek pro českou brutalistickou architekturu. Na pražské Vinohradské třídě byla zahájena demolice souboru budov Transgas. Bagr se už zakousl do jednoho z menších objektů, přestože je komplex stále na prodej. Ač řada odborníků s odstraněním budovy nesouhlasí, bylo developerovi bourání povoleno už na začátku února. Podívejte se na unikátní krásu stavby, která bude brzy minulostí.

Labutí píseň brutalistického Transgasu

Osud unikátního díla týmu Jindřicha Malátky, Iva Loose, Zdeňka Eisenreicha a Václava Aulického byl zpečetěn 1. února, kdy bylo vydáno pravomocné rozhodnutí o demolici. Do osudu budovy se v minulosti snažil vložit i Klub za starou Prahu, který intervenoval u Ministerstva kultury, aby budovu prohlásilo za nemovitou památku. To však jeho prosby nevyslyšelo a rozhodlo, že se o pamětihodnost nejedná. Své stanovisko zdůvodnilo tím, že budovy údajně nejsou vhodně začleněny do okolí.

V brutalistických budovách sídlil dříve Plynárenský centrální dispečink Transgas a ministerstvo paliv a energetiky, v roce 2014 je však od společnosti ČEZ koupila developerská firma HB Reavis miliardáře Ivana Chrenka. Developerův původní záměr byl budovy zbourat a postavit na jejich místě kanceláře s obchody, nyní se ale snaží budovu i s pozemky prodat. Na pokračování demolice se však nic nemění.

Podívejte se na unikátní soubor Transgas, po kterém na Vinohradské třídě za chvíli nezbude ani památka:

A tady čtěte o tom, že potvrzení varování ohledně společnosti Huawei zákazníkům nevadí.


Komentáře

Doporučeno pro vás