fb pixel Brunej zavedla trest smrti za homosexuální styk: 10 zemí, kde vám hrozí totéž – G.cz
Vyhledávání

Brunej zavedla trest smrti za homosexuální styk: 10 zemí, kde vám hrozí totéž

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Zatímco Česko patří z hlediska přístupu k LGBT komunitě k nejtolerantnějším zemím vůbec, ne všude mají gayové a lesby takové štěstí. V jihoasijské Bruneji byl nyní za sexuální styk mezi stejnými pohlavími uzákoněn trest smrti. Bohužel se však nejedná o ojedinělou praxi. Ve světě stále existuje několik desítek států, které lásku mezi homosexuály trestají, v těchto 10 zemích jim pak dokonce hrozí trest smrti.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 28.3.2019, 13:08

Středověké zákony v 21. století

Pokud vás po 3. dubnu v Bruneji přichytí při sexuálním styku s jedincem stejného pohlaví, budete ukamenováni před skupinou muslimských svědků, tak zní nový zákon, který byl v ropou překypujícím státu schválen. Bohatý jihoasijský stát s pouhými 450 tisíci obyvateli se v posledních letech stává více a více konzervativní, což zbytek liberálního světa sleduje s velkým zděšením. Pro nás, obyvatele poměrně liberálního koutu světa, je podobný krok do temného středověku naprosto nemyslitelný.

V Československu byla trestnost homosexuálního styku zrušena už v 60. letech 20. století. Od roku 1999 byl přijat zákaz diskriminace v pracovněprávních vztazích, později rozšířený i do dalších oblastí. A v roce 2006 bylo schváleno zákonem registrované partnerství osob stejného pohlaví.

Nyní se u nás vedou dlouhé debaty, jestli uzákonit sňatky mezi gayi a lesbami. Ač s tím část společnosti nesouhlasí, předsudky jsou u nás podle zákona brány jako nepřípustné a diskuze se vede na poměrně civilizované úrovni. Bohužel ne všude je přístup k LGBT komunitě ideální, v některých státech světa i nadále probíhá pronásledování a diskriminace. Ve více než sedmi desítkách zemí je láska ke stejnému pohlaví stále trestná a v celkem 10 státech gayům a lesbám dokonce hrozí trest smrti.

Nejvyšší trest existuje v poměrně malém počtu zemí, z nichž většina uznává šaríu jako legitimní formu práva. I když zákon může povolit trest smrti, někdy to neznamená, že by byl vykonán.

Podívejte se na země, kam se radši na gay dovolenou rozhodně nevydávejte.

A tady čtěte příběh Dana Nekonečného: Jak se z hrobníka stal třpytivým králem rozkoší?

Podobné články

Doporučujeme

Další články