fb pixel Brouci, Flojdi, Zepelíni... Víte, jak přišly kultovní kapely ke svým podivným názvům? – G.cz
Vyhledávání

Brouci, Flojdi, Zepelíni... Víte, jak přišly kultovní kapely ke svým podivným názvům?

Otázky ke vzniku názvu kapel a pseudonymů patří v hudební publicistice k těm nejfrekventovanějším. Není proto divu, že jsou na ni mnozí muzikanti už extrémně alergičtí. Zatímco české kapely si s výběrem dávají jaksepatří záležet – hrají si s dvojsmysly či zvukomalbou a tříbí je tak úzkostlivě, jak jen to jde, aby navázali kontakt s publikem ještě dřív, než do světa vypustí svůj první singl – zahraniční interpreti jsou mnohem přímočařejší.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 10.4.2018, 12:21

Vybrali jsme pro vás 5 mikropříběhů, kterak chlapci od muziky ke svým jménům přišli...

1. The Beatles

Kolem názvu „Brouků“ se zrodila celá řada historek. Ta nejpravděpodobnější z nich se přihodila jednoho dubnového odpoledne, kdy se dvacetiletý floutek John Lennon loudal po Gambier Terrace poblíž Liverpoolské katedrály a přemýšlel nad tím, jak propojit odkaz na kapelu The Crickets (cvrčci) se slovem beat. Díky špatné transkripci anglického slova „beetles“ (brouci) na „beatles“ se mu to podařilo. V nejednom z rozhovorů pak vtipkoval, že název vznikl prostě tak, že se mu zjevil muž na ohnivém koláči a přikázal: „Od tohoto dne budete Beetles s ‚A‘.“

Paul a George však etymologii názvu později upravili s poukazem na film s Marlonem Brandem The Wild One (česky Divoch), kde padne stěžejní hláška: „Johnny, hledali jsme vás. Broukům se stýskalo.“ Výrazu „brouci“ zde bylo údajně použito pro motorkářky...

2. Pink Floyd

Zatímco historie The Beatles se psala v Liverpoolu, Floydi budou navždy spojeni s Cambridge. Watters, Gilmour i Barett se tu narodili a prožili své dětství i školní léta, naučili se zde na kytaru a poprvé přičichli ke klubové scéně. Memoáry jejich kapelního života se však vážou až ke studiím v Londýně, kde přes nejrůznější kotrmelce a personální přesmyčky vytvořili kapelu Pink Floyd. Ze studentského projektu Sigma 6, který založili mladí architekti a který se asi stokrát přejmenoval, se nakonec stala podivně znějící a záhadná kapela The Pink Floyd Sound, volně přeložitelná jako „Zvuk Pinka a Floyda“. A přitom to bylo tak jednoduché. Nejprůraznější člen kapely, nekompromisní Roger Keith (Syd) Barrett nekriticky miloval blues a jazz. A mezi jeho největší oblíbence patřili Pink Anderson a Floyd Council. Nic víc v tom není.

3. Led Zeppelin

Za názvem jedné z nejznámějších rockových skupin historie stojí Keith Moon, bubeník známé kapely The Who. To on kdysi mylně prorokoval svému kamarádovi Jimmymu Pageovi, že se svou začínající kapelou půjdou dolů jako olověný zeppelin. Spletl se. Aby se však slovo „lead“ (vysloví-li se jako „led“, znamená to „olovo“) nezaměňovalo se stejně napsaným, ale jinak vysloveným (vysloví-li se jako „líd“, znamená to „vést“), vyndalo se z něj úmyslně písmeno A.

Je vidět, že i anglická homonyma mají svá úskalí. Olověný zeppelin však evidentně dokáže vzlétnout do vesmírných výšek.

4. Sex Pistols

Nejzběsilejší kapela rockové historie údajně nenáviděla všechno a všechny kolem sebe až k smrti. Objevili se jako zuřivá odpověď na umolousaný rádoby progresivní rock a poplatný pop poloviny 70. let, a právě proto si ve svém názvu drželi lásku a sex. Punkové paradoxy, jak prosté. S názvem přišel nekompromisní manager Malcolm McLaren, známý jako partner módní návrhářky Vivienne Westwood, se kterou provozoval obchod „SEX“ specializující se na „anti-módu“, který pomohl zpopularizovat punkové hnutí. Název Sex Pistols údajně pochází ze zprznění botanického sousloví „sex pistils“, jež označuje pohlavní znaky květiny, tzv. pestíky. Takže punkoví guru jsou zprzněné pestíky. Au.

5. U2

Za vznikem skupiny, která v průběhu více než 30. let své existence prodala 100 milionů kopií desek, stál tehdy čtrnáctiletý Larry Mullen, který jednoho říjnového dne roku 1976 vyvěsil na nástěnku gymnázia v Mount Temple v irském Dublinu inzerát, že shání někoho s kytarou, protože si právě pořídil bicí. Tahle naivní záležitost, která vyvrcholila konkurzem v kuchyni, dala vzniknout jedné z nejvýznamnějších hudebních skupin všech dob. Z názvu The Hype, pod kterým kapela vystupovala s covery písní od Sex Pistols a Clash, se na radu dublinského punk-rockového guru Steva Averilla přejmenovali na U2, což mělo upomínat na název letadla nebo ponorky, ale přitom neoznačovat nic konkrétního. Slovní hříčka „you too“ (vy taky), kterou si fanoušci tak rádi vysvětlují jako sepětí kapely s publikem, nemá se skutečným původem názvu kapely vůbec nic společného.


A zatímco někdo se maskuje pouze názvem, jiný si rovnou vezme skutečnou poctivou masku z pudru a šminek – jako těchto 5 nejvýraznějších maskovaných kapel.

Podobné články

Doporučujeme

Další články