fb pixel
Vyhledávání

13 obřích hranic v Rakousku, které ty dnešní v Česku absolutně zahanbí

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Hory v plamenech – ohňová show neskutečného rozsahu každý rok rozzáří úbočí tyrolských Alp. Že to nejsou jen tak ledajaké pyromanské hrátky, dokazuje i zapsání tohoto obyčeje na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 30.4.2016, 14:50

Dnes vzplanou hranice, vatry a ohně v každém městě i vesnici. Pohled do šlehajících plamenů hypnotizoval lidi už od pravěku a oheň coby jeden z elementárních živlů ozařuje a zahřívá naše životy už od pradávna. Pravda, dnes ho většina z nás fyzicky vídává často právě jen o čarodějnicích, ale bez něj bychom v zimě zmrzli i v paneláku, a zdaleka nejen to. Navíc dlouhý pohled do ohně je pro nás stále magický zážitek. Dodává nám energii, ale zároveň nás zklidňuje.

Podle staré řecké báje ukradl Prométheus oheň Bohům, aby jej mohl přinést lidem, za což byl přikován ke skále v pohoří Kavkaz. Každý den k němu přilétal orel Ethon, ovšem ne aby jej utěšil, nýbrž aby mu vykloval játra... která Prométheovi do druhého dne opět dorostla.

Rakušané ale v posledních dvou stoletích ohně na svých horských masivech zapalují na počest jiného orgánu a jiné legendy.

Jak to celé vzniklo?

Koncem 18. století se Tyrolsko chystali napadnout Francouzi. Ti měli velkou početní převahu. Místní se proto „zaslíbili srdci Ježíšovu“, aby tím získali Boží ochranu. Slavnostně tehdy slíbili, že budou srdce Ježíšovo uctívat a zůstanou mu věrní. Tato přísaha byla několikrát obnovena (např. v bojích za svobodu v roce 1809) a její zpodobnění získalo jasné obrysy v průběhu 19. století. Od té doby se 2. neděli po svátku Božího těla, jehož datum se odvíjí od Velikonoc, konají v Tyrolsku po mši svaté procesí se zapalováním ohňů ve svazích Alp.

Tyrolská Zugspitz Arena leží na rakouské straně Zugspitze v Tyrolsku mezi obcemi Zugspitze na severu a Mieminger Kette s pohořím Wettersteinu na jihu. Zahrnuje obce Ehrwald, Lermoos, Berwang, Bichlbach, Biberwier, Heiterwang, Lähn/Wengle a Namlos. Zugspitze, nejvyšší hora Německa tvoří horskou hranici mezi Německem a Rakouskem. Je dostupná z obou států. Z Ehrwaldu vede na západní vrchol Zugspitze Tyrolská lanová dráha - Tiroler Zugspitzbahn.

Hranice na horských hřebenech jsou připraveny předem. Jsou buďto seřazeny jedna vedle druhé nebo uspořádány do tvaru určitého symbolu. Nejčastějším bývá srdce s IHS (řeckým monogramem Ježíše), kalich nebo kříž.

Každá obec v tomto mikroregionu má ale vlastní pravidla a tradice. Někde se na historii už zas tak nehledí, takže symboly jsou vskutku různorodé. Někde se ohně navíc zapalují už den před nedělním svátkem srdce Ježíšova.

Pokud si chcete hory v plamenech vychutnat v plné parádě, jeďte v červnu do tyrolské Zugspitz Areny. Až 8000 ohnišť tu každoročně v období kolem letního slunovratu tvoří obří svítící obrazy, které mají leckdy až 200 metrů na výšku. Ideální poloha je v údolí mezi obcemi Ehrwald, Lermoos a Biberwier. Uvidíte odsud na hořící skalní stěny Zugspitze, Grubigsteinu, Marienbergu a Sonnenspitze. Ohně se zapalují kolem 22. hodiny. Ohnivější večírek v Alpách těžko zažijete.

A TADY máte 13 plamenů, u kterých se můžete ohřát v Praze a okolí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články