fb pixel 25 účinných zbraní proti manipulaci – G.cz
Vyhledávání

25 účinných zbraní proti manipulaci

Kolem vás se vyskytují lidé, kteří se vás snaží nenápadně ovládat, využívat a vůbec s vámi vyjebávat. Jak je zneškodnit?

Petr Bílek
Petr Bílek 14.2.2017, 07:30

Když se chcete úspěšně bránit proti manipulaci od druhých lidí, je nezbytně nutné důsledně dodržovat tuto zásadu: ani neustupovat, ani neútočit. Omlouváním, ospravedlňováním, bráněním, vysvětlováním svého chování nebo agresí se do manipulátorových sítí jenom ještě víc zapletete.

Že vás nikdo nemanipuluje? Chyba. Manipulace ze strany žen i mužů je častější, než si myslíte. Je všudypřítomná. Pokud chcete vědět, jak manipulativní osobu s jistotou odhalit, klikněte SEM.

Manipulátor, ať muž, nebo žena, vás ovládá prostřednictvím nejrůznějších ďábelských triků, aniž byste o tom věděli. Dokonce ani manipulátor sám si svého chování není někdy vědom! Využívá přitom vaší slušnosti, svědomí, rozumnosti, strachu a vašeho přesvědčení, že se lze domluvit a že se všecko dá vysvětlit. Nedá. Cokoli manipulátor říká, je jen další past a úskok. Když ustoupíte a necháte se manipulátorem vést, zapletete se do jeho sítí. Což není dobré. Ale pozor! Pokud se budete rozčilovat a útočit nebo se snažit přesvědčit manipulátora rozumovými argumenty, dopadnete stejně špatně! V obou případech totiž pouze sledujete některý ze scénářů manipulátora, jste jen loutkou v jeho režii.

Jak tedy na to? Usmívejte se, nebraňte se, neospravedlňujte se, nerozčilujte se, a hlavně reagujte naprosto neurčitě - obecně, bez prosazování vlastního názoru, v krátkých větách. Zde jsou příklady, které při soustavné aplikaci na výpady manipulátora zapůsobí nejdřív jako spolehlivý ochranný štít, a později jako účinný repelent. Nenechejte se rozhodit a tvrdošíjně ve své lhostejnosti vytrvejte.

A co tedy říct, když se vás manipulátor snaží dostat?

1. To je docela dobře možné.

2. Každý je nějaký.

3. Je důležité, co si myslí ostatní?

4. To se stává.

5. Zdání klame.

6. Můžete si samozřejmě myslet své.

7. To jsi hodná, že o mě máš takovou starost.

8. Přijde na to.

9. Přesně tak.

10. To říkáš mně?

11. Aha!

12. Dobře jsme si porozuměli.

13. Každý se ubírá svou cestou.

14. Určitě jsou pro to důvody.

15. Časem uvidíme.

16. Máš naprosto právo si to myslet.

17. O tom vůbec nepochybuju.

18. Jako obvykle.

19. Že jo?

20. A to ještě nevíš všechno!

21. Nic není tragické, i když některé věci jsou důležité.

22. Lidé se mění.

23. A co si o tom myslíš ty?

24. Nikdo není dokonalý.

20. [mlčení]

Další obranné strategie a návody na odhalení a vymýtání manipulátorů najdete v knize Nenechte sebou manipulovat od Isabelle Nazare-Aga (Portál, 2005, 2. vyd.).

Proč je lepší dostat drátem do oka, než žít s hysterkou (která je nutně zároveň i manipulátorka) se dozvíte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články