fb pixel 15 dokonalých fashion kousků, které nikdy nevyjdou z módy – G.cz
Vyhledávání

15 dokonalých fashion kousků, které nikdy nevyjdou z módy

Podobně jako u mnoha prastarých technických vynálezů neznáme ani u většiny typických oděvů jejich skutečného autora, který by dnes mohl na ochranných známkách rejžovat majlant.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 19.2.2017, 14:50

Dějiny odívání – zní to možná divně, nudně a jako něco pro neprůrazné holky, ale ve skutečnosti je to velmi zajímavý a přínosný univerzitní obor. Právě na oděvech se totiž odráží mnoho jiných aspektů lidské historie, od někdejšího podnebí a jeho změn přes dostupnost surovin až po vynalézavost a celkovou inteligenci různých lidských civilizací a kultur.

Jak říká Yves Saint-Laurent: „Oblékání je styl života.“ A to, co nosíme, má vždy svou velmi zajímavou historii, stejně jako konstrukci a design prověřený a vylepšovaný desítkami předchozích generací.

Pojďme se podívat na ty nejstarší, nejinteresantnější a nejikoničtější.

Tradiční dirndl nemá pouze praktické, ale také symbolické využití. Nosí se v Rakousku a také v Bavorsku. Původně už na konci středověku to byl oděv na všední den, dnes se stále častěji do dirndlu nasoukávají zejména mladé dívky při různých zvláštních příležitostech (podobně jako Skotové nosí své kilty na svatby a oslavy).

Povinnost nosit národní úbor i do práce se vztahuje hlavně na státní zaměstnance. Jinak všichni lidé bez výjimky jej musí mít při státních svátcích stejně jako na soukromých svatbách a jiných slavnostních událostech v rodinném kruhu. Tahle tradice zde platí už od 17. století.

Pončo je jeden z nejikoničtějších módních střihů, přitom je zároveň i nejjednodušší. A navíc prastarý – pochází ještě z indiánských dob před mnoha tisíci lety. Představuje triviální, a přesto rychlé a účinné řešení pro udržování příjemné tělesné teploty. Zahřeje vás, když je třeba, v horku zase dokáže krásně větrat. Často se jím inspirují návrháři, zejména v oblasti XXL módy.

Vyrábí se z vláken jedné mohutné, až sedm metrů vysoké trávy, která nemá český název (latinsky je to Gynerium Sagittatum) a roste hojně v Karibiku a Amazonii. Právě díky její pevnosti a zároveň ohebnosti se dají sombréra opakovaně ohýbat a srolovávat, aniž by jim to nějak uškodilo. Navíc podle toho, že se vám klobouk rychle zničí, spolehlivě poznáte, že vám někdo prodal fake.

Barety se začaly vyrábět masově v 19. století pro vojáky, ale teprve na začátku dvacátých let minulého století se dostaly i do světa ‚vysoké módy‘. Nosily je celebrity jako Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Marlon Brando nebo John Lennon a v poslední době třeba Johnny Depp. Nesmíme zapomenout ani na armádu – barety dnes mají ve své výstroji snad všechny armády světa včetně té naší.

Dnes se sice na kožené pološortky Lederhosen koukáme jako na oděv určený ke speciálním příležitostem, ale kdysi byly nadesignovány coby součást pracovního úboru a jako takové se staly symbolem houževnaté a nezdolné dělnické třídy. Podobně jako ona jsou totiž houževnaté a nezdolné, a navíc se dají velmi snadno čistit – jak moc tohle platí i o jejich nositelích, nevíme.

Jednoduchý, ale zároveň originální střih a styl kimona inspiroval ve 20. letech 20. století na Západě celé jedno velké hnutí, kdy přišlo do módy všechno japonské a vůbec orientální.

Dalších osm kusů oděvu, obuvi a pokrývek hlavy na vás čeká na následující straně...

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články