fb pixel Brambory is the new máslo: Lidé je málo kupovali, takže budou stát jako rajčata – G.cz
Vyhledávání

Brambory is the new máslo: Lidé je málo kupovali, takže budou stát jako rajčata

Vzpomínáte si na těžké časy v zimě roku 2017, kdy jsme se v hypermarketech prali se seniory o máslo v akci, které všichni kupovali po platech, protože se báli, že bude čím dál dražší? Tehdy jsme se dočkali situace, která porušila veškeré zákony ekonomie, protože čím bylo máslo dražší, tím více ho lidé kupovali. Něčeho podobné se letos můžeme dočkat i v případě brambor.

Martin Miko
Martin Miko 4.4.2019, 13:12

Brambory jsou drahé kvůli obchodníkům

Každý Čech sní průměrně 70 kilo brambor ročně, což je hrubým odhadem asi desetina veškerých potravin, které za rok skončí na našem talíři. Nemůžeme se tak divit, že současné zdražování brambor řeší média, která hovoří o tom, že je Česko v pěstování brambor nesoběstačné. Vzhledem k tomu, že loni bylo sucho, nedají se v našich obchodech koupit tuzemské brambory, protože došly. Tím pádem jsme se dočkali drahých dovážených brambor, které se cenou brzo vyrovnají rajčatům, paprikám a další luxusní zelenině.

Nezapomínejme, že loni touto dobou stály brambory okolo 14 korun za kilogram, zatímco letos je to o deset korun víc. Je zvláštní, že mezi seniory a jistými sociálními skupinami nevznikla všeobecná panika, jako tomu bylo v případě drahého másla před dvěma lety. Možná je na čase informovat veřejnost o tom, že jsou brambory drahé, a proto by bylo dobré se o ně prát jako o máslo. Podle poučky naší ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové je totiž možné, že lidé brambory málo kupují, a proto jsou tak drahé. Ale teď vážně. Současná vysoká cena by prý už podle farmářů neměla dále narůstat.

Nutno podotknout, že cena brambor roste především díky prodejcům. Například distribuční řetězce vykupují od zemědělců brambory při ceně 7 korun za kilogram, loni to bylo za 4 koruny. Takže vysokou cenu brambor ovlivňují v současné době primárně obchodní řetězce.

Další problém je v tom, že je zemědělci nechtějí pěstovat, protože je to prý mnohem náročnější než třeba pěstování řepky. Ta je navíc dotovaná. Stát by se možná měl zamyslet nad tím, jestli by nebylo lepší dotovat něco, čeho každý z nás sní 70 kilo ročně.

Z brambor se nestane luxus, který si nebudeme moct dovolit, takže se nebojme, že nebudou. Spíš budeme jíst v omezeném množství drahé brambory z ostatních zemí, místo toho, abychom si vypěstovali naše vlastní.

A zde Slováci slíbili, že po zvolení Čaputové odejdou z naší země, jenže se tak nestalo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články