fb pixel Bradley Cooper točí film o Bernsteinovi. Jeho svobodomyslnou manželku bude hrát Carey Mulligan – G.cz
Vyhledávání

Bradley Cooper točí film o Bernsteinovi. Jeho svobodomyslnou manželku bude hrát Carey Mulligan

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Bradley Cooper se přemění v Leonarda Bernsteina, a to v chystaném životopisném snímku Maestro z produkce Netflixu. Bernstein byl jedním z největších dirigentů a skladatelů 20. století, zároveň se výrazně zasloužil o popularizaci vážné hudby mezi lidmi. Jeho svobodomyslnou manželku Felicii Montealegre bude hrát Carey Mulligan, oznámili nyní tvůrci.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 24.9.2020, 12:42

Bradley Cooper jako Bernstein

Po úspěchu Zrodila se hvězda se herec, producent a svého času nejpřitažlivější muž planety Bradley Cooper opět usazuje na režisérskou stoličku. V chystaném životopisném snímku Maestro (někdy uváděném pod pracovním názvem Bernstein) si ale rovněž zahraje hlavní roli slavného skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina. Snímek se chystá pod záštitou Netflixu a nyní je známa i Cooperova herecká partnerka. Bernsteinovu manželku a osudovou ženu Felicii Montealegre ztvární herečka Carey Mulligan.

Podle Coopera, který se - aby toho náhodou nebylo málo - podílel i na scénáři, bude snímek právě na vztah Bernsteina s jeho paní hodně zaměřen. Jejich lovestory nebyla úplně jednoduchá. Seznámili se roku 1946 na večírku, okamžitě se do sebe zamilovali a zasnoubili se. Dvě vášnivé umělecké povahy se ale jen těžko sžívali, a tak pár zásnuby zrušil. Felicia poté začala žít s hollywoodským hercem Richardem Hartem, který však v lednu roku 1951 zemřel. Po jeho smrti se Montealegre vrátila k Bernsteinovi a ještě toho roku uzavřeli sňatek. Zůstali spolu až do její smrti roku 1978. Měli spolu tři děti, Jamieho, Alexandra a Ninu a Bernstein svou lásku přežil o dlouhých 12 let. Bernstein byl podle některých pamětníků bisexuál, údajně potřeboval "muže sexuálně a ženy emocionálně", což zřejmě dost jasně určilo to, jak jeho vztah s Felicií nakonec vypadal.

"Carey Mulligan jsem kdysi viděl na divadle a okamžitě jsem se do ní zamilova. Od té doby její práci sleduju a jsem nesmírně rád, že s ní teď můžu osobně pracovat," řekl Cooper k výběru filmové manželky médiím. Felicia Montealegre proslula mimo jiné svým občanským aktivismem. V roce 1967 založila hnutí Matky za mír, které sdružovalo ženy - matky odmítající válku ve Vietnamu a o dva roky později byla jednou z těch, které zatkli při slavné protiválečné megademonstraci ve Washingtonu. Roku 1970 navíc s Bernsteinem u nich doma pořádali večírek pro Černé pantery, o kteréžto památné noci pak Tom Wolfe napsal esej s názvem Radical Chic: That Party at Lenny's. Pro Carey Mulligan, která je sama zapálenou feministkou a hrála třeba ve filmu Sufražetka, se tedy part Felicie zdá být ideální rolí.

Leonard Bernstein byl jedním z nejslavnějších dirigentů a hudebních skladatelů 20. století. Nerozlišoval mezi vážnou a populární hudbou, vnímal jen, že je hudba dobrá a hudba špatná. I díky tomu se mu podařilo dostat klasiku k širšímu publiku a vážnou hudbu mezi Američany velmi zpopularizoval. Syn ukrajinských Židů odmalička hrál na klavír a zajímal se o dirigování. Studoval mimo jiné na Harvardu, učil se i u Sergeje Kusevického. Pak jednou "zaskočil" za nemocného dirigenta Newyorské filharmonie a tím začala jeho profesionální kariéra. Mimochodem, nakonec se stal i jejím ředitelem.

Bernstein jako popularizátor hudby často vystupoval i v televizi a dnes má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Několikrát se podíval i do našich končin. V Československu poprvé vystoupil v roce 1946 a pak dlouho, dlouho ne - přijel až v roce 1990 na porevoluční Pražské jaro. Český dirigent Rafael Kubelík jej totiž požádal, aby vystoupil. Sám Bernstein totiž během komunistické totality odmítal vystupovat v zemích Východního bloku. To se ale po sametové revoluci změnilo a on tak na závěrečném koncertu hudebního festivalu v roce 1990 dirigoval ve Smetanově síni Českou filharmonii. Na programu byla Beethovenova symfonie č. 9.

Podobné články

Doporučujeme

Další články