fb pixel Bolívie má nového prezidenta, který možná přivede zpátky toho starého – G.cz
Vyhledávání

Bolívie má nového prezidenta, který možná přivede zpátky toho starého

Zdroj: G.cz

Prezidentem Bolívie se s dvacetiprocentním náskokem stal Luis Acre, kandidát socialistické strany MAS. Tu založil bývalý prezident Evo Morales, který musel před rokem ze země utéct do exilu. Znamená to Moralesův návrat nebo jeho definitivní konec?

Jan Studnička
Jan Studnička 20.10.2020, 12:30

Divočina v horách

Juan Evo Morales Ayma se stal prezidentem Bolívie v roce 2006. Byla to velká věc, Morales byl prvním prezidentem země, který měl domorodé kořeny, byl to socialista, dupl do těžby v zemi, zvedl ekonomiku a přesunul velkou část rozhodovacích práv na samosprávní celky oblastí po celé zemi. Navíc jako správný Bolíviec miluje fotbal a na celosvětové úrovni obhajoval práva místních cocaleros, pěstitelů koky. Považuje ji totiž za jednu z velkých devíz své země. Pozor, ne kokain, ale koku.

No, a pak byl zvolen ještě dvakrát, legitimně naposledy v roce 2014. Při jeho čtvrté volbě ale nastaly problémy. Možná si na to ještě vzpomenete, dělo se to přesně před rokem. Přestože Morales ztrácel na svého protikandidáta deset procent, z druhého kola voleb vyšel s desetibodovým náskokem. Budiž mu k dobru, že nešel východoevropskou cestou a nenahajpoval si osmdesát procent.

Řídký vzduch vysoko položené země ale najednou zhoustl. Hlavní město La Paz se stalo dějištěm masivních protestů opozice. Na ty brzy odpověděly provládní protesty a netrvalo dlouho, než došlo k násilí. Nejdřív vůči opozičním protestujícím, ale potom zhrubla i strana, která volala po spravedlivých volbách a najednou umírali lidé na obou frontách.

Morales se nakonec na výzvu policie a armády vzdal voleb a odletěl ze země do Mexika, kde dostal politický azyl. Jeho strana MAS, Hnutí za socialismus, nicméně zůstala.

Nečitelný výherce

Tím se dostáváme k letošním volbám. Po Moralesově odchodu byla zastupující prezidentkou konzervativní právnička a předsedkyně senátu Jeanine Áňez. Ta slíbila vyhlásit svobodné volby, ale odkládaly se skoro rok kvůli probíhající epidemii koronaviru. Nakonec se uskutečnily koncem minulého týdne.

Samotná Áňez se jich neúčastnila, protože v průzkumu vyšla s mizernými sedmi procenty, takže dvěma favority voleb se stal Carlos Mesa ze středového Občanského společenství a Luis Arce právě z Moralesovy strany MAS. Ostatně po celé minulé období dělal Arce Moralesovi ministra hospodářství. A právě Luis Arce volby vyhrál o celých dvacet procent oproti svému hlavnímu protivníkovi.

Je to čerstvá zpráva, nikdo si není jistý, co to vlastně znamená. Je Evo Morales znovu u moci přes svého věrného chráněnce? Bude znovu vpuštěn do Bolívie? Nebo ho Arce nechá dřepět v Mexiku, aby ho politicky nezastiňoval? To ukáže jen čas.

Podobné články

Doporučujeme

Další články