Boeingy 737 MAX se nad Evropou nějakou dobu neproletí. Zákaz se dotkne i českých Smartwings

Kvůli nehodě letounu Ethiopian Airlines pozastavila Evropská agentura pro bezpečnost letectví provoz všech Boeingů 737 MAX v Evropě. Zákaz začal platit v úterý od 20 hodin a dotkne se i české společnosti Smartwings, která vlastní sedm strojů tohoto typu. Očekávají se zpoždění a zrušení některých letů společnosti.

Uzemnění Boeingu 737 MAX nad Evropou

Ještě v pondělí nám český Úřad pro civilní letectví tvrdil, že se zatím podobné opatření neplánuje, ale nakonec je všechno jinak. V úterý Evropská agentura pro bezpečnost letectví zavelela a od 20. hodiny se v evropském leteckém prostoru nesmí nacházet žádný Boeing 737 MAX. U nás se toto opatření dotklo pouze společnosti Smartwings, která vlastní celkem sedm těchto letounů.

"Společnost Smartwings přijala rozhodnutí pozastavit provoz letadel Boeing 737 MAX 8 s okamžitou platností," uvedla v úterý večer mluvčí společnosti Vladimíra Dufková. Dodala, že firma má k dispozici dalších 40 letadel. Vzhledem k tou, že k příkazu došlo poměrně rychle, očekávají se zpoždění a zrušení některých letů.

Boeing 737 MAX 8 se za poslední rok zřítil dvakrát. Po nedělní havárii společnosti Ethiopian Airlines, při které zahynulo 157 osob na palubě, vyloučily stroj dočasně z provozu některé letecké společnosti z Brazílie, Mexika, Singapuru, Indie a několika dalších zemí. Starty a přistání tohoto modelu úplně vyloučily na svých letištích Čína, Austrálie, Velká Británie, Singapur a Malajsie.

K podobně ráznému postoji někteří američtí zákonodárci vyzývají americký Federální úřad pro letectví. Úřad však stroje označil za „vhodné pro letecký provoz“ a vyzval jejich výrobce k urychlenému dokončení změn kontrolního systému.

Boeing 737 MAX patří mezi nejmodernější letadla světa a momentálně s nimi létá několik velkých dopravců včetně amerických společností Southwest Airlines a American Airlines. Model se vyrábí ve čtyřech variantách 737 MAX 7, MAX 8, MAX 9 a MAX 10, které se vzájemně liší počtem sedadel a doletem. Boeing měl k lednu 2019 potvrzených 5011 objednávek na tyto stroje, z nichž již stihl dodat přes 350 kusů. Nový model 737 MAX je čtvrtou generací letadel Boeing 737, které se prvně začaly vyrábět již v roce 1967 – řada 737 je dodnes nejprodávanější tryskové dopravní letadlo v historii.

A tady čtěte 11 zajímavostí, které jste možná netušili o zpěvačce Věře Bílé.


Komentáře

Doporučeno pro vás