fb pixel Zpívala i Billu Clintonovi: 11 zajímavostí, které možná nevíte o královně beden Věře Bílé – G.cz
Vyhledávání

Zpívala i Billu Clintonovi: 11 zajímavostí, které možná nevíte o královně beden Věře Bílé

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Obrovský pěvecký talent s pohnutým osudem; tak by se dal jednou větou shrnout život Věry Bílé, která zemřela 12. března na infarkt. Díky svému medovému hlasu a mimořádnému muzikálnímu nadání se proslavila i za hranicemi České republiky. Astronomické částky, jež inkasovala za svá vystoupení, však bohužel prohrávala v automatech, a proto své poslední roky života strávila na ubytovně.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 12.3.2019, 14:05

Vykašlala se na Carnegie Hall, aby zpívala v Prešově

Přála si zemřít na pódiu. To se jí však už nepoštěstí, svou životní pouť ukončila v úterý ve Fakultní nemocnici Plzeň, kam ji odvezli z ubytovny v Rokycanech kvůli infarktu. Věra Bílá byla fenomén. Na koncerty chodila bosa a její hlas zněl romsky, česky a slovensky. Co se o ní psalo, neřešila a prý dokonce neznala ani noty.

Přesto jí před lety ležel svět u nohou, koncertovala v pařížské Olympii, kterou se jí podařilo do posledního místa vyprodat a v Británii o ní psali jako o romské Elle Fitzgerald. V roce 2005 jí její tehdejší manažer Jiří Smetana dokonce zařídil koncert v proslulé Carnegie Hall v New Yorku. Nakonec k němu však nedošlo. Zpěvačka se totiž náhle sbalila, odjela do Prešova a začala zpívat na vlastní pěst.

"Byly za tím peníze. Věra je ženská s malou rozlišovací schopností. Nevidí rozdíl mezi tím hrát v Hollywood Bowl a nebo někde na pohřbu," komentoval tehdy hořce její rozhodnutí Smetana, který se s ní rozešel kvůli její nespolehlivosti.

Poslední roky to se zpěvačkou šlo od desíti k pěti. Po smrti manžela a adoptivního syna se zhroutila a propadla gamblerství. Závěr života pak strávila na ubytovně. Odtud se několikrát pokoušela o comeback, o čemž vypráví i nedávno uvedený dokument Poslední naděje Věry Bílé. Zde zmíněný plán na evropské turné s kapelou Dušana Čonky však nevyšel. Své přání koncertovat si měla splnit až nyní. V pátek mělo začít její plánované comebackové turné se zpěvákem Janem Bendigem a dlouholetým členem kapely Kale Milanem Krokou. K němu však už bohužel nedojde.

Podívejte se na 11 zajímavostí, které vás možná velmi překvapí:

A tady se trochu rozveselte hláškami z posledního dílu Zkázy Dejvíckého divadla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články