fb pixel Blíží se nejdražší a nejchudší Vánoce, nebude třeba elektronika. Na myčku se čeká i rok – G.cz
Vyhledávání

Blíží se nejdražší a nejchudší Vánoce, nebude třeba elektronika. Na myčku se čeká i rok

Zdroj: Profimedia

Letošní Vánoce pro nás budou nejdražší a zároveň nejchudší, jak napovídá současná ekonomická situace. Za vším hledejme především markantní růst cen a nedostatek zboží v oblasti ekonomiky. Za zmínku stojí například nedostatek herních konzolí nebo grafických karet. Více v komentáři od Lukáše Kovandy.

redakce G.cz 12.11.2021, 10:50

Kvůli markantnímu růstu cen, nejrychlejšímu za posledních třináct let, budou letošní Vánoce nejdražší v historii. Zároveň budou ovšem nejchudšími za uplynulé roky. Poměrně chudý totiž bude z důvodu mezinárodní výrobní a přepravní krize sortiment obchodů. Už od srpna je zřejmé, že letos bude více než kdy jindy platit, že by lidé neměli své vánoční nákupy nechávat na poslední chvíli.

Kritická začíná být situace už nyní například v oblasti elektroniky. Kdo chce své blízké pod stromečkem potěšit třeba levnějším druhem notebooku nebo nějakým novým modelem mobilu, měl by si do obchodu pospíšit už nyní. K sehnání nemusí být také grafické karty nebo herní konzole typu PlayStation 5. V lepším případě je čekací doba na nový playstation třeba několik týdnů.

Na bílou techniku, třeba na myčky, si ovšem zákazníci mohou počkat řadu měsíců, ba až rok. Nedostupnost zboží umožňuje prodejcům navyšovat si u jednotlivého zboží marže nad rámec ceny, kterou by nastavili, pokud by byl trh standardně zásobován. To jen umocňuje inflační tlaky napříč ekonomikou. Elektronika, třeba tablety, tak nezřídka zdražuje meziročně třeba i o desítky procent.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články