Bláznivá Viktorka od splavu: 5 věcí, které nevíte o hrdince z knihy Boženy Němcové – G.cz
Vyhledávání

Bláznivá Viktorka od splavu: 5 věcí, které nevíte o hrdince z knihy Boženy Němcové

Postavu bláznivé Viktorky z Babičky Boženy Němcové zná snad každý. Znáte ale i skutečnou Viktorii Židovou, která Němcovou inspirovala?
Zdroj: csfd.cz

Božena Němcová bezpochyby patří k největším českým spisovatelkám. Není snad nikdo, kdo by alespoň ve škole nečetl její Babičku. Jednou z postav, jež utkvěla čtenářům v paměti, je i bláznivá Viktorka. Ta u splavu na Starém Bělidle štkala nad úmrtím svého milého i dítěte, které mu porodila. Co už se ale moc neví, je fakt, že Viktorka byla skutečnou postavou. Jaký byl její osud a co si v jejím příběhu Němcová vymyslela?

Jan Palička
Jan Palička 5.3.2018, 22:00

1) Viktorka by v červnu oslavila 226 let

Předobrazem Viktorky z Babičky byla skutečná dívka jménem Viktorie Terezie Židová, která se narodila 9. června 1792 v Červené Hoře na Náchodsku. Chalupa, která byla Viktorčiným rodištěm, byla v 19. století zbourána a dnes na místě stojí hostinec. Malá Viktorka vychodila základní školu ve Slatině nad Úpou a poté sloužila na statcích jako posluhovačka spolu se svou starší sestrou.

2) Vzhled nepodobný literární hrdince

V příběhu Boženy Němcové je Viktorka popisována jako „děvče jako malina a lusk“. Zde už se autorka odchyluje od reality. Žádná podobizna Viktorie Židové, chudé dívky z konce 18. století, se nedochovala a nejspíše ani nikdy neexistovala. Její vzhled nicméně popsal kronikář Červené Hory, který napsal, že se jednalo o dívku malé postavy s kulatým obličejem ve varhánkovém kabátku a strakatém šátku uvázaném kolem hlavy.

3) Nešťastná láska a mrtvé dítě

Důvodem, proč se Viktorka v Babičce zbláznila, bylo to, že její milý voják zahynul, když s ním byla těhotná a ona pak narozené dítě z žalu utopila ve splavu, kam pak chodila naříkat. Viktorka se skutečně do vojáka sloužícího v Josefově zamilovala, ten její city neopětoval a místo umírání mu stačilo Viktorku od sebe jen odehnat. Těhotná v té době byla, nicméně s někým jiným, dost možná se sedlákem, u kterého sloužila, nebo s některým z čeledínů. Narozené dítě neutopila, ale pohodila jej v rokli, za což byla zatčena. Ale po pár týdnech byla z vězení pro nedostatek rozumu propuštěna.

4) Druhé dítě a pobyt v Ratibořicích

Literární Viktorka je neodmyslitelně spjatá se splavem poblíž ratibořického Starého Bělidla. Zde ji Němcová skutečně potkala, nicméně důvod jejích návštěv nebyla bláznivá tryzna nad utopeným potomkem. Do splavu se Viktorka nejspíše jen chodila umývat, jelikož v době svého pobytu v Ratibořicích byla žebračkou a jinou možnost hygieny neměla. Ve svých 42 letech zde bláznivá Viktorka porodila i druhé dítě, u kterého uvedla, že otec je neznámý. Syn Jan jí byl odebrán a krátce na to zemřel.

5) Smrt až po Boženě Němcové

Jak je v knižní podobě chmurný osud Viktorky, tak neslavný je i konec této postavy. Němcová nechala Viktorku jako mladou dívku zemřít po úderu blesku. Skutečná Viktorie Židová ale spisovatelku přežila o 6 let. Sešlou žebračku a bezdomovkyni nalezli mrtvou v lesní jeskyňce u Červené Hory ve věku nedožitých 77 let. Pohřbena byla ve společném hrobě pro chudinu na již zrušeném hřbitově. Její ostatky jsou nejspíše v kostnici v Červeném Kostelci a symbolický Viktorčin hrob nalezneme na zahradě domku, kde pobývala Božena Němcová.

A tady se můžete dozvědět, z čeho vznikla slova práce, sex nebo pravda.

Podobné články

Doporučujeme

Další články