fb pixel Blackout v New Yorku v roce 1977 způsobil pohromu: lidé rabovali obchody a zapalovali domy – G.cz
Vyhledávání

Blackout v New Yorku v roce 1977 způsobil pohromu: lidé rabovali obchody a zapalovali domy

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Před 41 lety zasáhl americký New York obrovský blackout. Došlo k němu 13. července roku 1977 kolem půl deváté večer, když blesk poškodil jednu z hlavních rozvodných sítí a zahalil město New York do děsivé tmy. Do té bylo zahaleno skoro celé město. Součástí tohoto nechvalně proslulého blackoutu bylo největší rabování v dějinách města.

Martin Miko
Martin Miko 13.7.2018, 14:58

Blackout v New Yorku v roce 1977

Hlavní příčinou tehdejší katastrofy byla bezesporu silná bouřka, která způsobila postupně sérii menších výpadků a přetížení elektrické sítě v New Yorku. 13. července 1977 kolem půl deváté večer se v podstatě celé město kromě Queensu ocitlo bez proudu. Queens byl totiž napojený na jinou rozvodnou sít. Zbylé části města byly zahaleny ve tmě. Lidé, kteří se právě nacházeli v metru, výtahu nebo obchodním centru, uvázli bez možnosti pomoci. Jelikož byla polovina července, byl tu i další problém. Panovalo totiž obrovské vedro.

Město bylo bez proudu neuvěřitelných 25 hodin, což byl do té doby největší výpadek elektrického proudu v historii města. Městští technici se snažili o ruční opravu systému, avšak bez úspěchu. Došlo totiž k výpadku největšího generátoru v celém městě, navíc zkolaboval také celý rozvodný systém Con Editon.

New York byl v 70. letech naprosto odlišným městem, než ho známe dnes. Vzhledem k tomu, že se nacházel uprostřed finanční krize, rostla ve městě i kriminalita. Všemožné gangy a mafie ovládaly jednotlivé části města a metro v New Yorku patřilo k nejnebezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Nebylo žádným velkým překvapením, když po výpadku proudu začalo docházet k rabování po celém městě. V New Yorku došlo té noci ke stovkám požárů, které způsobili kriminálníci a gangy. Vykradeno bylo celkem údajně přes 1600 obchodů. Na legendární Broadwayi hořely dokonce dva bloky, 45 obchodů v této čtvrti dokonce lehlo popelem. Zatčeno bylo přes 4000 osob. A z čeho byli obviněni? Z rabování, krádeží a žhářství.

Ačkoliv bylo ve městě tehdy nasazeno zhruba 18 tisíc policistů, podařilo se zatknout odhadem jen desetinu všech pachatelů, kteří v osudnou noc pustošili temný New York. Nejvíce ze všech čtvrtí byl zasažen Bronx a Brooklyn, což je logické, jelikož tehdy patřily mezi chudší části s vyšší kriminalitou.

A zde před 47 lety byla zprovozněna dálnice D1.

Podobné články

Doporučujeme

Další články