1. Ukrajina a pavoučí ozdoby
Ukrajinský vánoční zvyk není nic pro lidi trpící arachnofobií. Zatímco u nás se zdobí vánoční stromky skleněnými koulemi a jinými blyštivými udělátky, svíčkami a prskavkami, tak na Ukrajině na ně dávají s oblibou umělé pavučiny a pavouky. A vůbec nejlepší je, když je pavučina pokryta ranní rosou. Pavučiny totiž mají přinášet štěstí, které je především potřeba k tomu, aby se rodina napřesrok zase sešla pohromadě. Pověst říká, že tento zvyk má své kořeny v minulosti, kdy žila jedna chudá vdova, která si nemohla dovolit ozdobit stromek a udělat pro své děti hezké Vánoce. Všem to bylo jedno. Všem až na pavouky žijící v jejich domě. Ti jediní se jí rozhodli pomoci. Přes noc pokryli stromek pavučinami a zachránili Vánoce.
2. Itálie a čarodějnice Befana
Ke klasickým vánočním ikonám, jako je Ježíšek, Santa Claus a Děda Mráz, je nutno ještě přidat hodnou čarodějnici Befanu, která nosí dětem dárky v Itálii. Roznášku provádí kolem Tří králů a odměňovat by měla především děti hodné, kterým dává dárky do připravených ponožek. Legenda praví, že když se narodil Ježíšek, spěchala k němu po vzoru ostatních s dary. Nicméně přišla pozdě a Ježíška v jesličkách už nenašla. Dodnes proto létá na koštěti a hledá ho. V některých částech Itálie roznáší dárky i Babbo Natale alias dědeček Vánoc, který je obdobou našeho Mikuláše, a chodí 24. prosince.
3. Venezuela a vánoční bruslaři
O Vánocích můžete v Caracasu potkat hodně lidí na bruslích. Jedná se o věřící, kteří míří do kostela. Došlo to tak daleko, že ulice bývají od ranních hodin pro normální dopravu uzavřeny, aby cesta pro bruslaře byla bezpečná.
4. Na Islandu řádí vánoční kočka
Na Islandu pozor na vánoční kočku! Legenda praví, že sežere každého, kdo nedostal k Vánocům nic nového na sebe. Většinu lidí zachrání ponožky.
5. Španělsko má loterii
Ve Španělsku se už hodně dlouho těší popularitě vánoční loterie. Slosování probíhá už přes dvě století a šťastná čísla se dozvídají lidé 22. prosince. Na tažená čísla se čeká s větším napětím než na výsledky voleb. Historie vánoční loterie sahá až do roku 1812.
6. Nový Zéland a zcela jiný vánoční stromek
Zatímco v našich končinách je oblíbeným vánočním stromkem jedle, smrk nebo borovice, u protinožců na Novém Zélandu je to pohutukawa, což je maorské označení pro endemický strom, který se česky jmenuje železnec ztepilý. V čase Vánoc bývá obsypán karmínově červenými květy, díky čemuž se mu také přezdívá Christmas tree.
7. Švédsko a tradiční koza
Ve východošvédském městě Gävle mají ve zvyku stavět obrovskou slaměnou kozu, a to už od roku 1966. Vánoc se však zpravidla nedočká, neboť je oblíbeným terčem žhářů. Koza je dávným symbolem skandinávských Vánoc.
A zde se podívejte na 10 nejlepších vánočních reklam všech dob.